Tidningen OmVärlden

Skriftlig fråga 2014/15:142 av Hans Linde (V)

Frågan är besvarad

Händelser

Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2014-12-16
Överlämnad
2014-12-17
Anmäld
2014-12-18
Sista svarsdatum
2015-01-02
Svarsdatum
2015-01-13
Besvarad
2015-01-13

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Statsrådet Isabella Lövin (MP)

 

Biståndsmyndigheten Sida har gett ut tidningen OmVärlden i olika former sedan 1970-talet och tidningen har varit en hörnsten för den svenska biståndsdebatten.

OmVärlden har sedan 2009 förhållit sig till en ägarpolicy som slår fast att tidningen har som ”en central uppgift” att ”bevaka och granska svenskt och internationellt utvecklingsarbete”. Genom sitt arbete har tidningen kunnat avslöja problem och uppmärksamma utmaningar för den svenska utvecklingspolitiken.

För en tid sedan sjösattes en ny ägarpolicy där granskningen har plockats bort och ersatts med följande lydelse: ”Med den journalistiska metoden ska OmVärlden bevaka svenskt och internationellt utvecklingssamarbete”.

Den förändrade ägarpolicyn inger oro. Kommer en viktig granskande röst att försvinna? Ett svenskt bistånd av hög kvalitet kräver en svensk biståndsdebatt av hög kvalitet. I detta arbete behövs kritiskt granskande röster.

Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Isabella Lövin:

Vilka initiativ är statsrådet beredd att ta för att OmVärlden fortsatt ska ha som utgångspunkt att granska Sveriges utvecklingspolitik?

Svar på skriftlig fråga 2014/15:142 besvarad av Isabella Lövin (MP), statsråd

Utrikesdepartementet

Statsrådet Lövin

Till riksdagen

Svar på fråga 2014/15:142 av Hans Linde (V) Tidningen OmVärlden

Hans Linde har frågat mig vilka initiativ jag är beredd att ta för att OmVärlden fortsatt ska ha som utgångspunkt att granska Sveriges utvecklingspolitik.

Låt mig först instämma med Hans Linde att ett svenskt bistånd av hög kvalitet kräver en svensk biståndsdebatt av hög kvalitet. Öppenhet och kritisk granskning är en förutsättning för ett effektivt och resultatinriktat utvecklingssamarbete. Att även diskutera hur andra politikområden, såsom handels-, miljö- och skattefrågor, påverkar utveckling och fattigdomsbekämpning är viktigt för en hållbar global utveckling.

Jag uppskattar den granskning som sker, inte bara från OmVärlden utan också från andra medier, civilsamhällesorganisationer, forskare och andra aktörer. Informationstjänsten Openaid.se bidrar också till transparens och möjlighet för fler att granska biståndet.

OmVärlden fyller en viktig funktion i biståndsdebatten. I likhet med övriga insatser som görs inom ramen för strategin för informations- och kommunikationsverksamhet, är det Sida som har till uppgift att besluta om OmVärlden.

Regeringen avser i år att fatta beslut om en ny strategi för informations- och kommunikationsverksamheten inom biståndet. Genom den vill jag bl.a. skapa bättre förutsättningar för debatt, opinionsbildning och granskning samt för stöd till civilsamhällesorganisationernas opinions- och påverkansarbete. Det är min förhoppning att det öppnar upp för en större mångfald i debatten samt ökar förståelsen och engagemanget i Sverige för global utveckling.

Stockholm den 13 januari 2015

Isabella Lövin

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.