Tibetaner i rättsligt vakuum
Skriftlig fråga 2007/08:176 av Ceballos, Bodil (mp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-10-26
- Inlämnad
- 2007-10-26
- Besvarad
- 2007-10-31
- Svar anmält
- 2007-10-31
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 26 oktober
Fråga
2007/08:176 Tibetaner i rättsligt vakuum
av Bodil Ceballos (mp)
till statsrådet Tobias Billström (m)
De kinesiska medborgare som levt mer än fem år utomlands betraktas av de kinesiska myndigheterna som döda. Ett dödscertifikat utfärdas. Detta drabbar bland annat tibetaner i exil. Redan tidigare har de fråntagits rätten att ha tibetanskt medborgarskap genom ockupationen av deras land. Därefter förlorar de även det kinesiska.
I Sverige räknas tibetaner automatiskt som kinesiska medborgare. Det blir då naturligtvis problem för dem som överskridit femårsgränsen när de söker svenskt medborgarskap eller om de ansöker om att få status som statslösa åtminstone.
Den som inte existerar enligt kinesisk lag kan naturligtvis inte heller uppvisa giltigt pass eller ID-kort. För tibetaner finns det bara en möjlighet att styrka sin identitet, det vill säga genom den tibetanska exilregeringen som utfärdar intyg. Dessa intyg godtas inte av de svenska myndigheterna vilket lämnar tibetanerna i ett totalt vakuum. De har inget medborgarskap och kan inte heller söka svenskt medborgarskap eftersom de inte kan styrka sin identitet. De är då inte heller statslösa i de svenska myndigheternas ögon utan har fortfarande kinesiskt medborgarskap.
Jag vill därför fråga statsrådet om han avser att ta initiativ att se över regelverket för att undvika situationer där människor i Sverige lever både utan medborgarskap och utan status som statslös.
Svar på skriftlig fråga 2007/08:176 besvarad av Integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni
Svar på fråga
2007/08:176 Tibetaner i rättsligt vakuum
Integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni
Bodil Ceballos har frågat migrationsministern om han avser att ta initiativ att se över regelverket för att undvika situationer där människor i Sverige lever både utan medborgarskap och utan status som statslös.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan, då jag ansvarar för medborgarskapsfrågor.
Utgångspunkten i Bodil Ceballos fråga är påståendet att kinesiska medborgare som levt mer än fem år utomlands av de kinesiska myndigheterna betraktas som döda och att de därför förlorar sitt kinesiska medborgarskap.
Via Migrationsverket och Sveriges ambassad i Peking har jag eftersökt mer information i frågan. Uppgifterna är inte kända av Migrationsverket, trots att verket sedan många år har stor erfarenhet av ansökningar från kinesiska medborgare om svenskt medborgarskap. Inte heller Sveriges ambassad i Peking har kännedom om uppgifter med sådan innebörd.
Det är dock inte så som Bodil Ceballos påstår att dessa personer inte kan söka svenskt medborgarskap om de inte kan styrka sin identitet. Det är visserligen ett grundläggande krav för att svenskt medborgarskap ska beviljas att sökanden kan styrka sin identitet. Från detta krav kan dock i vissa fall dispens lämnas, nämligen för det fall att sökanden sedan minst åtta år har hemvist i landet och gör sannolikt att den uppgivna identiteten är riktig. Genom denna dispensregel har det öppnats en väg till svenskt medborgarskap även för personer som saknar möjlighet att få fram pass eller andra identitetshandlingar från hemlandet.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

