terroriststämpling av Hizbullah

Skriftlig fråga 2004/05:952 av Wikström, Cecilia (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-02-14
Inlämnad
2005-02-14
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2005-03-08
Svar anmält
2005-03-08

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 14 februari

Fråga 2004/05:952

av Cecilia Wikström (fp) till utrikesminister Laila Freivalds om terroriststämpling av Hizbullah

Sedan Yasir Arafats bortgång förra året har ett fönster till fred i Mellanöstern öppnats. Detta manifesterades mycket tydligt genom ett handslag i Sharm el-Sheik mellan Ariel Sharon och Mahmoud Abbas under den gångna veckan, då dessa båda enades om ett eldupphör. Men freden har starka fiender, inte minst Hizbullah, som ligger bakom många av terroristattackerna mot Israel.

Hizbullah underminerar genom sina terroraktioner att en fredsprocess inleds och försvårar framväxten av ett demokratiskt palestinskt samhälle. Mahmoud Abbas har nyligen i samtal med amerikanska senatorer uttryckt sin oro för att Hizbullah utgör ett allvarligt hot mot hans eget liv.

Hizbullahs politiska verksamhet i Libanon är inte skäl nog för att inte markera ett tydligt avståndstagande från dess terrorverksamhet riktad mot civila mål. Ett antal EU-länder, USA och Kanada har inkluderat Hizbullah på sina nationella terroristlistor. Marc Otte, EU:s representant i Mellanöstern, har denna vecka uttalat att EU nu överväger att inkludera Hizbullah på EU:s lista över terroristgrupper.

Israel har lämnat in en officiell begäran till EU att Hizbullah ska inkluderas i denna förteckning över terrororganisationer. En sådan klassificering skulle sannolikt försvåra Hizbullahs möjligheter att erhålla finansiellt stöd i Europa.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga utrikesministern om hon kommer att verka för att EU inkluderar Hizbullah på EU:s förteckning över terrororganisationer.

Svar på skriftlig fråga 2004/05:952 besvarad av Laila Freivalds

den 8 mars

Svar på fråga 2004/05:952 om terroriststämpling av Hizbullah

Utrikesminister Laila Freivalds

Cecilia Wikström har frågat om jag kommer att verka för att EU inkluderar Hizbullah på EU:s förteckning över terrororganisationer.

Enligt de kriterier som gäller för att en person eller organisation ska kunna föras upp på EU:s listor krävs att det ska finnas exakta uppgifter som visar att ett beslut har fattats av en behörig myndighet beträffande de personer, grupper eller enheter som avses. Det kan vara fråga om en dom, inledande av en undersökning eller annan rättslig åtgärd i fråga om en terroristhandling eller försök eller medverkan därtill.

Om beslutet inte är en dom måste det i vart fall grunda sig på allvarliga och trovärdiga bevis eller indicier. I praxis har medlemsstaterna även beaktat att en organisation har tagit på sig ansvaret för terroristhandlingar. Härutöver, när underlag kommer från ett tredje land, ska EU:s medlemsstater särskilt fästa avseende vid om akten är förenlig med de principer och förfaranden som är grundläggande för rättsstaten och respekten för de mänskliga rättigheterna.

Från flera håll har anklagelser om terroristhandlingar riktats mot Hizbullah. Det är obestridligt att organisationen företagit stridshandlingar mot militära israeliska mål, vilket resulterat i dödsfall. Organisationen har också tagit på sig ansvaret för kidnappningar av flera israeliska militärer, varav vissa bragts om livet. Påståenden finns därutöver att Hizbullah skulle stödja extremistiska palestinska organisationers våldsdåd.

Även om de juridiska kriterierna för att lista en organisation är uppfyllda, kan det finnas politiska skäl som talar mot en listning. Sådana beaktas också i praxis.

Hizbullahs konfrontation med Israel har minskat kraftigt sedan Israel drog sig tillbaka från södra Libanon och fångutväxling mellan Israel och organisationen skett. Organisationens aktivitet koncentreras för närvarande till de av Israel ockuperade Sheebagårdarna. Libanon och Syrien utpekar området som libanesiskt medan FN anser det tillhöra Syrien.

Hizbullah sitter i det libanesiska parlamentet och har stärkt sin ställning i lokala val. Organisationen har som politisk kraft stöd bland shiiterna i södra Libanon och ingår därmed i landets politiska mosaik. Libanon genomgår för närvarande ett inrikespolitiskt turbulent skede sedan en konstitutionsändring i fjol gjordes för att möjliggöra omval av president Lahoud. Läget har ytterligare destabiliserats efter mordet på den före detta premiärministern Hariri den 14 februari. Parlamentsval är planerade till i vår.

Frågan om terroristlistning av personer och organisationer övervägs regelbundet inom EU. Regeringen har därför anledning till löpande översyn av sina ställningstaganden.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.