Teracoms departementstillhörighet

Skriftlig fråga 1999/2000:1322 av Backman, Jan (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2000-08-16
Besvarad
2000-09-07
Anmäld
2000-09-19

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 16 augusti

Fråga 1999/2000:1322

av Jan Backman (m) till näringsminister Björn Rosengren om Teracoms departementstillhörighet

Av den nyligen till riksdagsledamöterna utdelade regeringens skrivelse 1999/2000:150 2000 års redogörelse för företag med statligt ägande framgår att staten har ägarintressen i tre företag inom näringsgrenen telekom, nämligen Teracom AB, Svenska rymdaktiebolaget och Telia AB. Av dessa är Näringsdepartementet huvudman för Svenska rymdaktiebolaget och Telia AB, medan Kulturdepartementet är huvudman för Teracom AB.

Med tanke på telekomsektorns växande betydelse, den alltmer påtagliga konvergensen mellan tele-, data-, radio- och TV-tjänster och de samordningsbehov, inte minst på investeringssidan som allt tydligare kommer att visa sig vill jag därför fråga näringsministern:

Är ministern beredd att vidta några åtgärder för att de tre bolagen ska få samma huvudman?

Svar på skriftlig fråga 1999/2000:1322 besvarad av näringsminister Björn Rosengren

den 6 september

Svar på fråga 1999/2000:1322 om Teracoms departementstillhörighet

Näringsminister Björn Rosengren

Jan Backman har frågat mig om jag är beredd att vidta några åtgärder för att de tre bolagen Teracom AB, Svenska rymdaktiebolaget och Telia AB ska få samma huvudman.

Arbetet i regeringen är så fördelat att Telia och Svenska rymdaktiebolaget sorterar under Näringsdepartementet och Teracom under Kulturdepartementet.

Det är inte aktuellt att ändra detta.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.