taxibranschen

Skriftlig fråga 1998/99:413 av Flyborg, Eva (fp)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Inlämnad:
1999-03-02
Anmäld:
1999-03-09
Besvarad:
1999-03-09
Fråga 1998/99:413 av Eva Flyborg (fp) till statsrådet Mona Sahlin om taxibranschen

den 2 mars

 

Närings- och handelsdepartementet har nyligen avslutat en kartläggning av hur konkurrenslagen påverkar småföretagen. I utredningsförslaget slås upprepade gånger fast att det finns ett behov av regeländring beträffande bl.a. taxibranschen. Trots detta föreslås inte någon sådan åtgärd. Det föreslagna gruppundantaget innebär inte någon förändring i sak.

Konkurrenslagen tvingar nu taxibranschen att slå sönder sina beställningscentraler i mindre enheter på platser där marknadsandelen överstiger 35-40 %. Cirka hälften (150) av landets beställningscentraler drabbas. Utredningsförslaget berör inte de oerhört negativa konsekvenser som denna omstrukturering med all säkerhet kommer att medföra.

Branschen riskerar i och med detta en stor kapitalförstöring. I förarbetena till konkurrenslagen sades att den skulle förbättra situationen för småföretagare. Så sker inte nu i det här aktuella fallet. Mot bakgrund av att det finns olika alternativa möjligheter att upprätthålla en god konkurrens utan att i onödan slå sönder väl fungerande företag, möjligheter som inte beaktats, vill jag ställa följande fråga till statsrådet Sahlin:

 

Vad avser regeringen att vidta för åtgärder för att förhindra ovanstående utveckling?

 

 

Övrigt om skriftliga frågan

Intressenter