Taktisk transportflygförmåga

Skriftlig fråga 2020/21:885 av Roger Richthoff (SD)

Frågan är besvarad

Start
Skriftlig fråga är inlämnad
Inlämnad:
2020-12-07
Överlämnad:
2020-12-07
Anmäld:
2020-12-08
Svarsdatum:
2020-12-16
Besvarad:
2020-12-16
Sista svarsdatum:
2020-12-16

till Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

 

Taktisk transportflygförmåga är avgörande för att snabbt kunna transportera trupp, materiel och förnödenheter i händelse av höjd beredskap eller mobilisering. I det svenska flygvapnet har 71. transportflygdivisionen vid Skaraborgs flygflottilj (F7) i Såtenäs ansvaret för denna verksamhet.

Försvarsmakten förfogar sammanlagt över åtta TP 84 Hercules transportflygplan, men av dessa åtta flygplan används endast sex stycken i den dagliga flygtjänsten. Resterande två flygplan står sedan ett par år uppställda utomhus på en gräsyta utanför Cambridge i England. Och detta samtidigt som behovet av denna resurs – på grund av det försämrade säkerhetspolitiska läget i vårt närområde – är det största sedan kalla krigets dagar.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga försvarsminister Peter Hultqvist:

 

Av vilken anledning står 25 procent av det svenska flygvapnets taktiska transportflygförmåga uppställd på en gräsyta i England, och varför har inte försvarsutskottet informerats om detta?

Övrigt om skriftliga frågan