Tågfärjeförbindelsen från Ystads hamn till kontinenten
Skriftlig fråga 2023/24:211 av Adrian Magnusson (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2023-11-03
- Överlämnad
- 2023-11-06
- Anmäld
- 2023-11-07
- Svarsdatum
- 2023-11-15
- Besvarad
- 2023-11-15
- Sista svarsdatum
- 2023-11-15
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Regeringen gav den 10 juli 2023 Trafikverket i uppdrag att föreslå åtgärder för att säkerställa upprätthållandet av tågfärjeförbindelsen mellan Trelleborg och Tyskland. Detta är välkommet eftersom tågfärjeförbindelsen är av stor vikt för kontakten med kontinenten i händelse av att Öresundsbron slås ut.
Det finns emellertid ytterligare en tågfärjeförbindelse till kontinenten, nämligen från Ystads hamn. Även om det inte bedrivs någon regelbunden godstrafik med järnvägsvagnar från hamnen i nuläget trafikeras sträckan Świnoujście–Ystad med färjor som kan lasta järnvägsvagnar. Anslutningen underhålls också och kan användas vid behov. Detta sker dock givetvis inte utan kostnader.
Det är angeläget att Sverige i händelse av kris och stopp över Öresundsbron har flera olika kommunikationsvägar öppna till kontinenten. Då behöver även järnvägsförbindelsen i Ystads hamn lyftas.
Min fråga till statsrådet Andreas Carlson är därför:
Planerar statsrådet och regeringen några åtgärder för att tillse att tågfärjeförbindelsen mellan Ystad och kontinenten upprätthålls?
Svar på skriftlig fråga 2023/24:211 besvarad av Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Svar på fråga 2023/24:211 av Adrian Magnusson (S)
Tågfärjeförbindelsen från Ystads hamn till kontinenten
Adrian Magnusson har frågat mig om jag och regeringen planerar några åtgärder för att tillse att tågfärjeförbindelsen mellan Ystad och kontinenten upprätthålls.
Det är glädjande att Adrian Magnusson tycker att det uppdrag som denna regering gav till Trafikverket i juni i år där verket ska föreslå åtgärder för att säkerställa upprätthållandet av tågfärjeförbindelsen mellan Trelleborg och Tyskland samt analysera övriga långsiktiga redundansalternativ är välkommet. Trafikverket kommer redovisa uppdraget i februari nästa år och jag ser fram emot att få ta del av slutsatserna.
Sedan 2018 har det inte bedrivits någon regelbunden godstrafik mellan Ystad och Świnoujście med järnvägsvagnar trots att de infrastrukturmässiga förutsättningarna finns. Jag har blivit informerad om att Ystad hamn aktivt söker aktörer som skulle kunna bedriva järnvägstrafik på sträckan. Jag kommer fortsatt följa denna fråga med stort intresse.
Stockholm den 15 november 2023
Andreas Carlson
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.