Syriens kandidatur för FN:s säkerhetsråd

Skriftlig fråga 2001/02:40 av Skånberg, Tuve (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-09-28
Anmäld
2001-10-02
Besvarad
2001-10-04

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 28 september

Fråga 2001/02:40

av Tuve Skånberg (kd) till utrikesminister Anna Lindh om Syriens kandidatur för FN:s säkerhetsråd

FN:s säkerhetsråd består av 15 medlemsländer, varav 5 permanenta. Inför generalförsamlingen i november har föreslagits att Syrien ska väljas in i säkerhetsrådet, som ett asiatiskt land. Detta vore olyckligt. Syrien stöder terrororganisationen Hizbollah och hyser ytterligare tio palestinska terrororganisationer. Landet bryter mot FN:s resolution 425 om att lämna Libanon. Syriens president har uttalat sig negativt om fredsprocessen mellan israeler och palestinier. Syrien har gjort många antisemitiska uttalanden, och fyra israeler, varav en civil, hålls fångna i Syrien på okänd ort.

För att uppnå en fredlig samexistens i Mellersta Östern är det viktigt att Sverige motsätter sig att Syrien väljs in i säkerhetsrådet, och att vi i stället förordar ett land som kan bidra till en fredlig utveckling även i detta område.

Ämnar utrikesministern uttala sig mot att Syrien av ovanstående skäl väljs in i FN:s säkerhetsråd?

Svar på skriftlig fråga 2001/02:40 besvarad av utrikesminister Anna Lindh

den 4 oktober

Svar på fråga 2001/02:40 om Syriens kandidatur till FN:s säkerhetsråd

Utrikesminister Anna Lindh

Tuve Skånberg har frågat mig om jag ämnar uttala mig med anledning av Syriens kandidatur till FN:s säkerhetsråd.

Samtliga FN:s medlemsländer har rätt att kandidera för en av tio icke-permanenta platser i säkerhetsrådet. Inför omröstningen om de fem platser som blir lediga varje år har ett system med geografiska grupper etablerats för att säkerställa att säkerhetsrådet får en representativ sammansättning. Syrien kandiderar i höst för en icke-permanent plats under perioden 2002@2003 inom den s.k. Asiengruppen. Asiengruppen har lämnat sitt stöd åt Syriens kandidatur. Inget land konkurrerar därmed om den plats som är vikt åt Asiengruppen i höstens val. Syrien har även stöd av den arabiska ländergruppen och avses ersätta Tunisien när detta land lämnar säkerhetsrådet vid årsskiftet.

En grundprincip i Sveriges utrikespolitik är att påverka genom dialog. Sverige har långvariga diplomatiska förbindelser med Syrien och bedriver ett öppet åsiktsutbyte med landet, inklusive om de frågor som Tuve Skånberg tar upp. Vi förutsätter att Syrien, om det väljs in, avser föra en konstruktiv och ansvarsfull politik som medlem av säkerhetsrådet.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.