Synskadades tillgång till kulturen genom syntolkar
Skriftlig fråga 2010/11:424 av Axelsson, Lennart (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2011-04-01
- Anmäld
- 2011-04-05
- Besvarad
- 2011-04-13
- Svar anmält
- 2011-04-13
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 1 april
Fråga
2010/11:424 Synskadades tillgång till kulturen genom syntolkar
av Lennart Axelsson (S)
till statsrådet Nyamko Sabuni (FP)
För att personer med synskada ska kunna påverka sin livssituation och ta del av samhällets kulturliv, behöver det skapas demokratiska förutsättningar och tillgänglighet. En av de faktorer som kan möjliggöra detta är att personen med synskada har tillgång till en syntolk. Som syntolk beskriver man det som syns men inte hörs – i en teater, film, dans eller annan kulturbegivenhet. Syntolkning handlar om, precis som all annan tolkning, att möjliggöra kommunikation.
I hela Sverige finns det ca 100 000 synskadade (inskrivna på syncentraler) alltså ca 1 procent av befolkningen. Antalet döva med behov av teckenspråkstolk är 10 000, alltså 0,1 procent. Som döv har man rätt till teckenspråkstolk i sitt vardagsliv. Till personer med synskada finns ännu inte denna rättighet. Staten anslår medel för att finansiera delar av den fyraåriga folkhögskoleförlagda utbildningen till teckenspråkstolk och dövblindtolk. Utbildningarna finns på sju olika folkhögskolor i landet.
Därför vore det önskvärt att staten ser över möjligheten att subventionera även syntolkutbildningen. I samråd med Synskadades riksförbund startar höstterminen 2011 en terminslång distansutbildning till syntolk på Fellingsbro folkhögskola med tre obligatoriska helgträffar. Visionen är ett nationellt intag vilket gör att det utbildas syntolkar som kan ge alla synskadade i Sverige en möjlighet till delaktighet.
Är statsrådet beredd att öka de synskadades tillgänglighet till samhället genom att medverka till att antalet syntolkar som utbildas ökar?
Svar på skriftlig fråga 2010/11:424 besvarad av Statsrådet Nyamko Sabuni
Svar på fråga
2010/11:424 Synskadades tillgång till kulturen genom syntolkar
Statsrådet Nyamko Sabuni
Lennart Axelsson har frågat mig om jag är beredd att öka de synskadades tillgänglighet till samhället genom att medverka till att antalet syntolkar som utbildas ökar.
Kurser i syntolkning bedrivs redan i dag av olika utbildningsanordnare. Utbildningarna omfattar allt ifrån helgkurser till en 16 veckor lång distansutbildning på kvartsfart som Fellingsbro folkhögskola har för avsikt att starta hösten 2011.
Folkbildningsrådet administrerar ett årligt statsbidrag på nära 3,3 miljarder kronor som lämnas till bland annat folkhögskolor och studieförbund. Detta gör att dessa har goda möjligheter att anordna till exempel kurser i syntolkning. Staten styr dock inte hur folkbildningens medel ska fördelas och det är heller inte lämpligt att staten påverkar kurser som ska anordnas.
Jag kommer dock noggrant att följa denna viktiga fråga.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
