Sydafrikas syn på valet i Zimbabwe
Skriftlig fråga 2001/02:891 av Tolgfors, Sten (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2002-03-15
- Anmäld
- 2002-03-19
- Besvarad
- 2002-03-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 15 mars
Fråga 2001/02:891
av Sten Tolgfors (m) till utrikesminister Anna Lindh om Sydafrikas syn på valet i ZimbabweSydafrikas president Thabo Mbeki väljer att inte kritisera presidentvalet i Zimbabwe. Han hänvisar till att de sydafrikanska valobservatörerna förklarar valet rättvist.
Fundamentala demokratiska spelregler åsidosattes i det nyligen avhållna valet i Zimbabwe. Alla som ville fick inte rösta. Regimen hade snarast som konsekvent taktik att skrämma folk från att rösta. Valobservatörer både utvisades och hindrades från att göra sitt jobb. Oppositionen skrämdes och hotades. Trots detta vill alltså inte Mbeki kritisera valet.
Det är mycket allvarligt när Zimbabwes grannländer underlåter att kritisera demokratiska brister och övergrepp mot mänskliga fri- och rättigheter. Sverige måste tydligt framföra uppfattningen att grannländerna måste samverka med bl.a. EU för att stoppa landets sönderfall. Ju fler ursäkter Sydafrika framför för Mugabes agerande, desto mindre blir det politiska trycket på honom att lägga om kursen.
Hur avser regeringen påverka Sydafrika och landets president Mbeki att ta större ansvar för att förmå Zimbabwe att utvecklas i demokratisk riktning?
Svar på skriftlig fråga 2001/02:891 besvarad av utrikesminister Anna Lindh
den 21 mars
Svar på fråga 2001/02:891 om Sydafrikas syn på valet i Zimbabwe
Utrikesminister Anna Lindh
Sten Tolgfors har frågat mig hur regeringen avser att påverka Sydafrika och dess president att ta större ansvar för att förmå Zimbabwe att utvecklas i demokratisk riktning.
Presidentvalet i Zimbabwe den 9@10 mars var varken fritt eller rättvist. Valprocessen präglades av våld, övergrepp på pressfriheten och rent fusk. SADC:s (Southern African Development Community) parlamentariska grupp, som observerade valen, konstaterade att valförfarandet inte uppfyllde de normer som SADC självt ställt upp. De norska valobservatörerna, liksom de från Samväldet, har också i starka ordalag kritiserat valets genomförande.
Det har ännu inte gjorts någon officiell kommentar av valresultatet av den sydafrikanska regeringen. President Mbeki deltog dock i den trojka som häromdagen enhälligt beslutade att utesluta Zimbabwe ur Samväldet under ett år, vilket kan betraktas som en mycket kraftig åtgärd.
President Mbeki har i ett uttalande sagt att Sydafrika mot bakgrund av grannlandets ekonomiska och humanitära kris, kommer att samarbeta med Zimbabwes regering, oavsett vem som innehar presidentämbetet.
Sydafrika och övriga länder i området har ett stort ansvar att, ställda inför president Mugabes uppenbara maktmissbruk, hävda respekten för de mänskliga rättigheterna och demokratiska principer. Sveriges och EU:s inställning till utvecklingen i Zimbabwe är föremål för fortlöpande diskussion med Sydafrika liksom med SADC-ländernas ledare. I samband med att president Mbeki besökte Stockholm i februari, hade statsministern i ett möte med honom tillfälle att diskutera situationen.
EU beslutade vid Europeiska rådets möte i Barcelona 15@16 mars att skicka EU-representanter till regionen för att diskutera de mest angelägna frågorna med regionens ledare.
Sverige och EU följer fortsatt noga utvecklingen i Zimbabwe. Jag kan försäkra Sten Tolgfors att vi fortsatt aktivt kommer att arbeta för en demokratisk utveckling Zimbabwe.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

