Sveriges klimatambition i EU till 2020

Skriftlig fråga 2012/13:423 av Holm, Jens (V)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2013-03-22
Anmäld
2013-03-26
Besvarad
2013-04-03
Svar anmält
2013-04-08

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 22 mars

Fråga

2012/13:423 Sveriges klimatambition i EU till 2020

av Jens Holm (V)

till miljöminister Lena Ek (C)

Den 20 mars arrangerades Klimatforum i Stockholm. I sitt anförande sade miljöministern bland annat: ”Vi kämpar för att få EU att kliva upp och sätta sitt eget interna mål till 30 procent, men ni vet att just Polen är det blockerande landet. Det skulle betyda mycket om EU kunde säga det, både inom EU, men också förstås i de internationella förhandlingarna. Och vi vet ju att det behövs mycket mer än 30 procent, egentligen, så det vore ju ett logiskt steg att ta.”

Jag vill därför fråga miljöminister Lena Ek:

Innebär detta att den svenska positionen är att EU ska höja sitt mål till att minska utsläppen av koldioxid med minst 30 procent till 2020, oavsett vad andra aktörer gör?

Svar på skriftlig fråga 2012/13:423 besvarad av Miljöminister Lena Ek

den 3 april

Svar på fråga

2012/13:423 Sveriges klimatambition i EU till 2020

Miljöminister Lena Ek

Jens Holm har frågat mig om regeringens position är att EU ska höja sitt mål att minska utsläppen av koldioxid med minst 30 procent till 2020, oavsett vad andra aktörer gör.

Som jag redovisat vid ett flertal tillfällen med anledning av Jens Holms frågor verkar regeringen för att förutsättningarna ska öka för att EU ska kunna skärpa sitt klimatmål för 2020 till minus 30 procent. Jag och regeringen vill också att EU ska besluta om ambitiösa utsläppsmål för 2030 och 2040. EU kan på så sätt sätta tryck på andra länder att göra detsamma och samtidigt ge europeiskt näringsliv och beslutsfattare efterfrågad långsiktighet vad gäller klimatpolitikens inriktning.

Sverige och EU ska vara föregångare och driva på när det gäller klimatmål. Det ger oss också förutsättningar att fortsätta leda arbetet internationellt med att minska de stora utsläppen som sker utanför EU. Nyckeln på längre sikt är att en ny ambitiös internationell klimatöverenskommelse som inkluderar alla parter antas 2015 för tiden efter 2020. Men för att nå tvågradersmålet måste vi också sluta utsläppsgapet fram till 2020 genom att öka den samlade ambitionen. Enligt IPCC bör industrialiserade länder som grupp minska utsläppen med minst 25 till 40 procent till 2020 jämfört med 1990.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.