Sveriges deltagande i OECD:s Partnership for Democratic Governance

Skriftlig fråga 2007/08:1290 av Olovsson, Fredrik (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-06-03
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2008-06-03
Besvarad
2008-06-12
Svar anmält
2008-06-12

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 3 juni

Fråga

2007/08:1290 Sveriges deltagande i OECD:s Partnership for Democratic Governance

av Fredrik Olovsson (s)

till statsrådet Gunilla Carlsson (m)

Sverige har en lång historia av internationellt arbete för demokrati och mänskliga rättigheter. Vi är aktiva i dessa frågor på en mängd olika sätt. Det är givetvis viktigt att Sverige fortsätter att ha en hög profil i frågor som handlar om att bidra till demokrati och statsbyggnad i länder som har behov av stöd för att klara av att genomföra en sådan utveckling. Ett sätt att göra det är att ingå som en mycket aktiv part i internationella samarbeten. Ett sådant är Partnership for Democratic Governance, som är ett samarbete inom OECD. Det har skapats för att stödja postkonfliktländer, svaga stater och utvecklingsländer som är på väg mot demokrati, med att bygga upp staten och dess förmåga att styra länderna samt förbättra förmågan att leverera tjänster till sin befolkning. Partnerskapet ska direkt och effektivt ge stöd för förbättrad service och tillhandahålla expertis för att utveckla centrala policyfunktioner.

Den svenska regeringen var inte med och startade detta partnerskap och min fråga till statsrådet är om hon avser att vidta några åtgärder för att Sverige ska ta en mer aktiv del i partnerskapets arbete.

Svar på skriftlig fråga 2007/08:1290 besvarad av Statsrådet Gunilla Carlsson

den 12 juni

Svar på fråga

2007/08:1290 Sveriges deltagande i OECD:s Partnership for Democratic Governance

Statsrådet Gunilla Carlsson

Fredrik Olovsson har frågat mig om regeringen har för avsikt att ta en mer aktiv del i Partnership for Democratic Governance.

Demokrati är en av regeringens tematiska prioriteringar inom ramen för det nya biståndet. Regeringen håller nu på att ta fram en skrivelse om hur ett rättighetsbaserat demokratibistånd ska kunna stärkas och genomföras. Det är ett uttryck för alliansregeringens vilja att stärka demokratibiståndets roll inom svenskt utvecklingssamarbete. Samtidigt koncentrerar vi biståndet till färre länder och sektorer och ökar ansträngningarna att nå påvisbara resultat.

Partnership for Democratic Governance är ett intressant och positivt amerikanskt initiativ, inte minst med tanke på att USA härigenom visar ett ökat engagemang för multilateral samverkan inom ett av Sverige prioriterade områden. I ljuset av landfokuseringsarbetet, hur Sverige ska arbeta med kapacitetsfrågorna ibland annat postkonfliktländer och i sviktande situationer, har regeringen valt att än så länge inte ansluta Sverige till PDG, utan att först se hur det passar in i vårt eget nytänkande kring dessa prioriterade frågor.

Regeringen intar dock en öppen attityd och följer nära initiativets utveckling genom OECD-delegationen i Paris och FN-representationen i New York, för att kunna ta förnyad ställning till frågan om medlemskap i PDG. En viktig aspekt blir då att bedöma mervärdet med PDG i förhållande till redan pågående ansträngningar, processer och organisationer verksamma inom området demokratifrämjande kapacitetsutveckling. Tanken är att ta ställning till initiativet tillsammans med bland annat andra likasinnade länder efter att regeringen överlämnat en skrivelse till riksdagen om det framtida rättighetsbaserade demokratibiståndet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.