svensken på Guantanamobasen

Skriftlig fråga 2002/03:350 av Fridolin, Gustav (mp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2002-12-20
Inlämnad
2002-12-20
Besvarad
2003-01-13
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Svar anmält
2003-01-21

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 20 december

Fråga 2002/03:350

av Gustav Fridolin (mp) till utrikesminister Anna Lindh om svensken på Guantánamobasen

Den svenska medborgaren Mehdi Muhammad Ghezali sitter inspärrad på USA:s flygbas Guantánamo Bay i Kuba. Den 20 december är det ett år sedan han greps i Pakistan och därför protesterar nu hans far, Mehdi Ghezali, sittandes i en bur som liknar den som sonen är inspärrad i.

De 600 fångarna på Guantánamobasen har inte anklagats offentligt för något brott, de har inte fått träffa advokater och inga bevis mot dem har offentliggjorts. Det är uppenbart att frihetsberövandet är olagligt såväl enligt amerikansk som internationell rätt. Då ingen rättegång har inletts på ett år är ett rimligt krav att Mehdi Muhammad Ghezali friges. Tilläggas bör att pakistanska myndigheter meddelat att inga misstankar längre kvarstår mot den svenska medborgaren.

Enligt uppgift har den svenska regeringen på olika sätt försökt hjälpa Ghezali genom diplomatiska förbindelser, då detta inte hjälpt finner jag det logiskt att Sveriges regering på något sätt diplomatiskt agerar vidare, eller åtminstone officiellt kritiserar USA:s behandling av fångarna i allmänhet och Ghezali i synnerhet.

Jag vill därför fråga:

Avser utrikesministern att ytterligare agera diplomatiskt gentemot USA?

Svar på skriftlig fråga 2002/03:350 besvarad av Anna Lindh

den 13 januari

Svar på fråga 2002/03:350 om svensken på Guantánamobasen

Utrikesminister Anna Lindh

Gustav Fridolin har frågat mig om jag avser att ytterligare agera diplomatiskt gentemot USA beträffande den svenske medborgare som sitter fängslad på den amerikanska militärbasen Guantánamo.

Regeringen har varit mycket aktiv i fråga om den fängslade svensken. Vi har, främst genom vår ambassad i Washington, varit i kontinuerlig kontakt med de amerikanska myndigheterna. Såväl justitieministern och den tidigare försvarsministern som jag själv har tagit upp detta fall. Vid alla kontakter med USA har vi framfört den svenska regeringens uppfattning att fången och hans familj har rätt att få veta på vilka formella grunder han kvarhålls och hur den fortsatta processen ser ut samt att få bekräftelse på att sonen har mottagit faderns brev. Detta arbete har fortsatt, men jag måste nu, liksom då, beklaga att vi inte ännu har fått några mera klargörande svar på de frågor vi ställt till amerikanarna.

Vi begärde för en tid sedan också att få göra ett nytt besök hos den fängslade svensken och i slutet av december fick vi ett positivt svar på denna begäran. Besöket har ägt rum i dagarna. Först när vi fått tillfälle att ta del av avrapporteringen från detta besök och att utvärdera detta kommer vi att kunna ta ställning till hur vi ska agera framdeles.

Jag kan dock redan nu försäkra Gustav Fridolin att vi från regeringens sida givetvis kommer att fortsätta våra ansträngningar att bringa klarhet i detta fall och verka för att den svenske medborgaren behandlas humant och i enlighet med folkrättens regler.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.