Stulna hyrbilar

Skriftlig fråga 2010/11:297 av Örnfjäder, Krister (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2011-02-11
Inlämnad
2011-02-11
Besvarad
2011-02-16
Svar anmält
2011-02-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 11 februari

Fråga

2010/11:297 Stulna hyrbilar

av Krister Örnfjäder (S)

till justitieminister Beatrice Ask (M)

Hyrbilar som försvinner är ett stort problem. Många företag i biluthyrningsbranschen som drabbas får inte igen sina uthyrda fordon.

Ibland kan dessa bilar ha fångats på tullens kameror när de körts in i andra länder utan att de varit efterlysta. Skälet är enligt uppgift att det som hyrts ut inte kan betraktas som stulet. Det kan då inte stöldanmälas och därmed inte heller efterlysas. Om bilen kunde stöldanmälas så skulle den kunna efterlysas i hela Europa och därmed öka chanserna till återbördande.

Min fråga till justitieministern blir därför:

Vilka åtgärder avser justitieministern att vidta för att ändra i lagstiftningen så att företag i biluthyrningsbranschen kan stöldanmäla uthyrda fordon?

Svar på skriftlig fråga 2010/11:297 besvarad av Justitieminister Beatrice Ask

den 16 februari

Svar på fråga

2010/11:297 Stulna hyrbilar

Justitieminister Beatrice Ask

Krister Örnfjäder har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att ändra i lagstiftningen så att företag i biluthyrningsbranschen kan stöldanmäla uthyrda fordon.

Låt mig börja med att slå fast att det är allvarligt att biluthyrare inte får tillbaka sina hyrbilar. Särskilt små firmor kan drabbas hårt.

Ett agerande som innebär att en bil inte återlämnas till en biluthyrare kan vara brottsligt som bedrägeri beroende på omständigheterna när hyresavtalet träffas. Annars är det brottsligt som olovligt förfogande, men däremot inte som stöld eftersom uthyraren frivilligt har överlämnat fordonet. Polisen är skyldig att ta upp alla anmälningar om brott och bedömer då vilken brottsrubricering som bör sättas på det anmälda förfarandet. Om det kan antas att ett brott har begåtts finns en skyldighet att utreda saken. Vid olovligt förfogande, men inte vid bedrägeri, gäller i nu aktuella fall att åtal bara får väckas om det behövs från allmän synpunkt. Regeln syftar till att det allmännas resurser inte ska användas i sådana fall då en uthyrare har brustit i sin kontroll av kunden eller inte krävt säkerhet för sitt krav att få tillbaka bilen. För tillfället planerar jag inget initiativ till förändringar, men jag kommer att följa denna fråga noga.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.