Studerande inom specialpedagogik
Skriftlig fråga 2007/08:1522 av Malmberg, Betty (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-08-05
- Anmäld
- 2008-08-14
- Besvarad
- 2008-08-19
- Svar anmält
- 2008-08-21
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 5 augusti
Fråga
2007/08:1522 Studerande inom specialpedagogik
av Betty Malmberg (m)
till statsrådet Lars Leijonborg (fp)
Enligt dagens regler för studiefinansiering kan den som studerar till specialpedagog eller som studerar kurser som kan ingå i specialpedagogikexamen erhålla ett mycket högre bidragsbelopp än andra studenter. Jag tycker att detta är djupt orättvist då vidareutbildning inom andra yrkeskategorier inte ges samma möjlighet. I höst antas dessutom de första sökande till speciallärare efter regeringens glädjande nysatsning, vilket gör det än mer märkligt att de som studerar till specialpedagog ska ha denna förmån i studiefinansieringssystemet.
Med hänvisning till vad som anförts undrar jag vad statsrådet avser att göra för att renodla studiefinansieringssystemet från dylika orättvisor.
Svar på skriftlig fråga 2007/08:1522 besvarad av Statsrådet Lars Leijonborg
den 19 augusti
Svar på fråga
2007/08:1522 Studerande inom specialpedagogik
Statsrådet Lars Leijonborg
Betty Malmberg har frågat mig vad jag avser att göra för att renodla studiefinansieringssystemet från orättvisor, med avseende på att personer som studerar till specialpedagog eller som studerar kurser som kan ingå i specialpedagogikexamen kan erhålla ett mycket högre bidragsbelopp än andra studenter.
Det finns två olika bidragsnivåer i studiemedelssystemet, en generell och en högre bidragsnivå. Studerande som är 25 år eller äldre kan i vissa fall få den högre bidragsnivån på 1 500 kronor per vecka (2008 års nivå). Det högre bidraget riktar sig främst till studerande på grundläggande och gymnasial nivå som inte har sådan utbildning sedan tidigare. För studier på högskolenivå kan en studerande få det högre bidraget för utbildning till specialpedagogexamen och på specialpedagogisk påbyggnadsutbildning till en sådan examen eller en motsvarande äldre examen (3 kap. 10 § studiestödsförordningen, 2000:655).
Ett mer fördelaktigt studiestöd för specialpedagogisk utbildning har lämnats sedan början av 1990-talet och infördes för att öka rekryteringen till utbildningen. I samband med studiestödsreformen 2001 infördes den högre bidragsnivån inom studiemedelssystemet. Det ansågs rimligt att den högre bidragsnivån skulle riktas till vissa grupper, till exempel där det fanns ett visst rekryteringsbehov eller till grupper som var i särskilt behov av kompetensförstärkning.
Betty Malmberg tar i sin fråga särskilt upp regeringens satsning kring den nya speciallärarutbildningen som startar under hösten. Ansökningsstatistik för hösten 2008 visar att ca 1 500 personer har sökt speciallärarutbildningen, varav drygt 900 personer i första hand. Lärosätena har planerat att anta ca 300 studenter under hösten. Något särskilt behov av att förstärka rekryteringen av studerande till speciallärarutbildningen kan därför inte anses föreligga.
Regeringen har nyligen tillsatt en studiesocial utredning, Studiesociala kommittén (U 2007:13). Av kommittédirektiven (dir. 2007:153) framgår att kommittén ska föreslå hur framtida beloppsnivåer och fribelopp inom studiemedelssystemet ska se ut i syfte att skapa ett långsiktigt hållbart system som ger förutsättningar för de studerande att bedriva effektiva studier. I uppdraget ingår även att utreda och föreslå förändringar inom studiemedelssystemet i riktning mot ett enklare och mer generellt system. I anslutning till detta ska kommittén särskilt överväga om regelverket kring det högre bidraget ska förenklas. Kommittén ska lämna sitt slutbetänkande senast den 31 mars 2009 och har möjlighet att redovisa vissa frågor dessförinnan.
Jag vill avvakta Studiesociala kommitténs förslag och den efterföljande remissomgången innan jag tar ställning till mer genomgripande förändringar av det högre bidraget inom studiemedelssystemet.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
