studentrabatter
Skriftlig fråga 2001/02:1601 av Gustavsson , Lennart (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2002-09-04
- Besvarad
- 2002-09-18
- Anmäld
- 2002-09-30
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 4 september
Fråga 2001/02:1601
av Lennart Gustavsson (v) till näringsminister Björn Rosengren om studentrabatterSJ har infört inskränkta rabatter för studenter. De nya reglerna innebär bl.a. att endast de studenter som studerar på heltid och dessutom är beviljade studiemedel kommer att vara berättigade till studentrabatt. Samtidigt kommer flera privatägda reseföretag att bibehålla studentrabatter för hela studentgruppen. Det framstår därför som kommersiellt möjligt för reseföretag att utforma studentrabatter som gäller hela studerandegruppen. Som olika regeringsföreträdare påpekat så är möjligheten till rabatterade resor för studenter viktig för att öka tillgängligheten till den högre utbildningen och för att bidra till att minska den sociala och geografiska snedrekryteringen. Att utforma studentrabatter som omfattar hela studerandegruppen framstår därför i högsta grad som nödvändigt ur ett samhällsperspektiv.
Mot bakgrund av detta vänder jag mig till näringsminister Björn Rosengren med följande fråga:
Avser ministern att ålägga SJ att ta ett samhällsansvar vid utformande av studentrabatter?
Svar på skriftlig fråga 2001/02:1601 besvarad av näringsminister Björn Rosengren
den 19 september
Svar på fråga 2001/02:1601 om studentrabatter
Näringsminister Björn Rosengren
Lennart Gustavsson har frågat näringsministern om han avser ålägga SJ att utforma studentrabatter. Frågan är ställd mot bakgrund av SJ AB:s nya regler där endast studenter som studerar på heltid har tillgång till rabatterade tågresor.
SJ AB är ett bolag som verkar på en konkurrensutsatt marknad och bedriver verksamhet på kommersiella grunder. Att besluta om priser och eventuella rabatter och erbjudanden ligger inom bolagets eget ansvarsområde.
Sedan riksdagen i mitten av 1990-talet beslutade att slopa de statliga medlen för subventionerade studeranderabatter har Centrala studiestödsnämnden (CSN) och Sveriges förenade studentkårer (SFS) m.fl. lyckats behålla ett fungerande rabattsystem för studerandekollektivet. I det befintliga studiestödssystemet bidrar regering och riksdag till att ge de studerande ett mer generellt ekonomiskt stöd.
Studerandegruppen är en mycket viktig grupp resenärer för de olika reseföretagen. Därför har CSN och studerandesammanslutningarna goda möjligheter att genom förhandlingar med reseföretagen söka olika rabattsystem för alla studerandegrupper. Tveklöst är möjligheten till rabatterade resor för studerande viktig för att öka tillgängligheten till den högre utbildningen och för att bidra till att minska den sociala och geografiska snedrekryteringen.
Jag utgår därför ifrån att CSN och studerandesammanslutningarna även i fortsättningen kommer att utnyttja sina möjligheter att söka reserabatter för så breda studerandegrupper som möjligt.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

