studenter och bostadsbidrag

Skriftlig fråga 2000/01:933 av Sidén, Anita (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2001-03-19
Anmäld
2001-03-27
Besvarad
2001-03-28

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 19 mars

Fråga 2000/01:933

av Anita Sidén (m) till statsrådet Ingela Thalén om studenter och bostadsbidrag

Dagens Nyheter rapporterar den 16 mars 2001 att de nya reglerna för studiestödet kommer att missgynna dem som i dag har bostadsbidrag. Genom att bidragsdelen i studiestödet ökar, kommer de som söker bostadsbidrag att få en högre beräknad inkomst, trots att det totala studiestödsbeloppet inte förändras. Detta riskerar att försämra läget för många studenter, t.ex. de med barn, som i dag är beroende av bostadsbidrag.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga statsrådet följande:

Vilka åtgärder avser statsrådet vidta för att förändra reglerna för bostadsbidrag, så att studenter inte drabbas ekonomiskt av den beslutade studiestödsreformen?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:933 besvarad av statsrådet Ingela Thalén

den 28 mars

Svar på fråga 2000/01:933 om studenter och bostadsbidrag

Statsrådet Ingela Thalén

Anita Sidén har frågat mig om vilka åtgärder jag avser att vidta för att förändra reglerna för bostadsbidrag, så att studenterna inte drabbas ekonomiskt av den beslutade studiestödsreformen.

Familjeutredningen har nyligen överlämnat sitt slutbetänkande till regeringen. Familjeutredningen har haft till uppgift att analysera barnbidrag, underhållsstöd och bostadsbidrag till barnfamiljer. Avsikten har varit att förutsättningslöst pröva möjligheterna för att inom ramen för den generella välfärdspolitiken förändra och modernisera stödsystemen.

Bidragsdelen i studiemedlen räknas med i den bidragsgrundande inkomsten som används för beräkning av bostadsbidrag. Däremot inräknas inte lånedelen. Familjeutredningen (SOU 2001:24) har uppmärksammat frågan om studiebidragets inverkan på rätten till bostadsbidrag och även de konsekvenser som uppstår när det reformerade studiestödssystemet införs den 1 juli 2001. Den generella bidragsnivån höjs då från 27,8 % till 34,5 % av bidragsbeloppet. Som en konsekvens av höjningen följer med nuvarande regler att bostadsbidraget minskar för vissa hushåll.

Jag är alltså medveten om vilka konsekvenser det nya studiemedlet har för studenter som uppbär bostadsbidrag. Jag har för avsikt att pröva denna fråga inom ramen för beredningen av Familjeutredningens förslag.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.