Strategi för försvarsindustrin
Skriftlig fråga 2006/07:1238 av Hjälmered, Lars (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-05-24
- Inlämnad
- 2007-05-24
- Besvarad
- 2007-05-30
- Svar anmält
- 2007-05-30
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2006/07:1238 Strategi för försvarsindustrin
av Lars Hjälmered (m)
till försvarsminister Mikael Odenberg (m)
Försvarsministern har uttalat avsikter att utforma en strategi för försvarsindustrin i Sverige. Detta välkomnar jag då det är viktigt att ha klara visioner och mål samt en handlingsplan för detta område, då det påverkar stora delar av svensk industri. En väl utarbetad strategi medför förutsägbarhet för industrin och en mer riktad utveckling och anpassning av verksamheten kan då ske. Därigenom kan industrin bättre möta försvarets behov och samtidigt ges förutsättningar att utveckla erbjudanden också inom andra branscher och områden. Det förefaller dock som att planeringen av arbetet med strategin avstannat i Regeringskansliet vilket är synd då initiativet från Försvarsdepartementet är lovvärt.
Vad avser försvarsministern att vidta för åtgärder för att tillse att arbetet med att utveckla en strategi för försvarsindustrin igångsätts?
Svar på skriftlig fråga 2006/07:1238 besvarad av Försvarsminister Mikael Odenberg
Svar på fråga
2006/07:1238 Strategi för försvarsindustrin
Försvarsminister Mikael Odenberg
Lars Hjälmered har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att tillse att arbetet med att utveckla en strategi för försvarsindustrin igångsätts.
Jag kommer före sommaren att tillsätta en interdepartemental arbetsgrupp med företrädare för bland andra Försvarsdepartementet, Utrikesdepartementet, Näringsdepartementet och Utbildningsdepartementet jämte en referensgrupp med företrädare för industrin och närmast berörda myndigheter.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
