Stoppande av avrättningen av Delara Darabi
Skriftlig fråga 2006/07:789 av Ohlsson, Birgitta (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-03-02
- Inlämnad
- 2007-03-02
- Besvarad
- 2007-03-07
- Svar anmält
- 2007-03-12
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 2 mars
Fråga
2006/07:789 Stoppande av avrättningen av Delara Darabi
av Birgitta Ohlsson (fp)
till utrikesminister Carl Bildt (m)
17 år gammal greps den iranska flickan Delara Darabi för ett mord hon inte begått. Två år senare inväntar hon nu dödsstraff trots att ingen brottsutredning har gjorts. Den 16 februari 2007 offentliggjorde högsta domstolen i Iran att Delara Darabi ska avrättas genom hängning inom kort. Mordet hon anklagas för begicks när hon ännu inte fyllt 18 år.
FN:s kommitté för barnens rättigheter uppmanade 2005 Iran att ”omedelbart inställa verkställandet av alla dödsstraff för personer som begått brott när de var under 18 år”, vilket föreskrivits i artikel 37 i konventionen om barnens rättigheter.
Dödsstraffet kränker rätten till liv och förhindrar inte brott. Det är inhumant, skapar martyrer och strider mot rätten till liv, vår allra mest grundläggande mänskliga rättighet.
Vad avser statsrådet att vidta för åtgärder så att den iranska staten häver dödsdomen mot Delara Darabi samt stoppar alla dödsstraff utfärdade för individer som anklagas för brott begångna innan de fyllt 18 år?
Svar på skriftlig fråga 2006/07:789 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt
Svar på fråga
2006/07:789 Stoppande av avrättningen av Delara Darabi
Utrikesminister Carl Bildt
Birgitta Ohlsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att häva dödsdomen mot iranskan Delara Darabi och för att stoppa samtliga dödsstraff mot personer under 18 år i Iran.
Delara Darabi har dömts till döden för mord i samband med ett inbrott för drygt två år sedan. Darabi, som vid tillfället var 17 år, erkände först dådet men har i senare förhör förklarat att hon övertalats att göra detta av sin äldre pojkvän i tron att hon som minderårig inte kunde dömas till döden. Trots att Darabi dragit tillbaka sitt erkännande har Irans högsta domstol enligt uppgift ställt sig bakom dödsdomen.
Iran har anslutit sig till FN:s konvention om civila och medborgerliga rättigheter samt barnkonventionen och därmed förbundit sig att inte avrätta någon för brott de begått då de var under 18 år.
Darabi har således inte bara dömts till döden på svaga bevisgrunder utan också i strid mot grundläggande konventioner. Det belyser den bristande rättssäkerheten i Iran och den dystra utveckling vad gäller de mänskliga rättigheterna vi kunnat bevittna under lång tid.
Sverige har genom Europeiska unionen och Förenta nationerna, liksom bilateralt, i skarpa ordalag kritiserat iranska dödsdomar mot minderåriga. Flera demarcher har gjorts de senaste månaderna i Teheran kring det hårdnande läget för mänskliga rättigheter i Iran. Bland de specifika fall som tagits upp finns Darabis.
Tyvärr har dock diskussionerna med Iran sedan några år tillbaka präglats av konfrontation och misstro. Sedan juni 2004 har till exempel inget möte ägt rum inom ramen för den särskilda MR-dialog mellan Europeiska unionen och Iran som var tänkt att bland annat ta upp enskilda fall.
Det är en utveckling som försvårat konstruktiva samtal. Men detta hindrar inte att Sverige fortsatt kommer att bevaka och påtala bristande respekt för de mänskliga rättigheterna i Iran.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
