Stoppad Pridefestival i Moldavien
Skriftlig fråga 2006/07:1084 av Linde, Hans (v)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-04-26
- Inlämnad
- 2007-04-26
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad
- 2007-05-08
- Svar anmält
- 2007-05-08
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 26 april
Fråga
2006/07:1084 Stoppad Pridefestival i Moldavien
av Hans Linde (v)
till utrikesminister Carl Bildt (m)
Den moldaviska HBT-organisationen Gender Doc-M har för tredje året i rad nekats tillstånd att genomföra en demonstration under Pridefirandet i huvudstaden Chisinau. Det är de lokala myndigheterna som vägrar ge tillstånd med hänvisning till de säkerhetsrisker som arrangemanget skulle innebära.
Förra årets avslag, som också motiverades med hänvisning till säkerhetsriskerna, överklagades och i februari i år meddelade högsta domstolen att beslutet stred mot Europakonventionen och därför var olagligt. Trots detta fortsätter myndigheterna att neka demonstrationstillstånd. Myndigheternas agerande står inte bara i strid med den grundläggande rättigheten att uttrycka sin sexualitet och könsidentitet, det strider även mot mötes- och organisationsrätten, som är fundamentala delar av demokratin.
Fredagen den 28 april kommer arrangörerna av Pride att gå ut på gatorna i Chisinau med sopkvastar i händerna, iklädda T-shirts med texten ”Sopa bort homofobin från vårt land”. Det är viktigt att HBT-personer i Moldavien nu känner att omvärlden stöder deras kamp mot ett homofobiskt samhälle i Moldavien.
Mot denna bakgrund vill jag fråga utrikesminister Carl Bildt:
Vilka åtgärder är ministern beredd att vidta för att påtala för den moldaviska regeringen att situationen för HBT-personer i Moldavien måste förbättras så att de kan utnyttja sina grundläggande demokratiska rättigheter?
Svar på skriftlig fråga 2006/07:1084 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt
Svar på frågorna
2006/07:1084 Stoppad Pridefestival i Moldavien
2006/07:1089 HBT-situationen i Moldavien
2006/07:1106 Pridefirandet i Moldavien
Utrikesminister Carl Bildt
Hans Linde, Ulf Holm och Birgitta Ohlsson har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta avseende HBT-personers situation i Moldavien. Bakgrunden till frågorna, vilka jag väljer att besvara i ett sammanhang, är att Chisinau stad beslutat att neka tillstånd för en manifestation i samband med den Pridefestival som nyligen genomförts och på andra sätt försvårat genomförandet av festivalen.
Beslutet från Chisinau stad att neka tillstånd till manifestationen motiverades, liksom tidigare års avslag, med att man velat ”undvika störande av allmän ordning med allvarliga konsekvenser för samhället”.
Förra årets avslag överklagades och i februari i år förklarade Moldaviens högsta domstol att beslutet att neka tillstånd för manifestationen stred mot moldavisk lag och mot Europakonventionen om de mänskliga rättigheterna. Det förnyade avslaget är mot denna bakgrund särskilt anmärkningsvärt.
Regeringen anser att en grundläggande förutsättning för fortsatt svenskt stöd till Moldaviens EU-närmande är att landets ledning nu visar att man menar allvar med sina utfästelser vad gäller respekten för mänskliga rättigheter och reformer syftande till ett fullt ut demokratiskt styrelseskick. Detta har jag tydliggjort för Moldaviens president vid dennes besök i Sverige den 18 april.
Jag delar frågeställarnas oro rörande den bristande respekten för mänskliga rättigheter i Moldavien. Den svenska regeringen fäster stor vikt vid att de mänskliga rättigheterna respekteras oavsett sexuell läggning eller könsidentitet.
I sammanhanget kan nämnas att Sverige bedriver ett omfattande utvecklingssamarbete med Moldavien där arbete på MR-området och stöd till det civila samhället utgör viktiga komponenter. Bland annat stöder Sida sedan ett antal år organisationen Gender-Doc-M som arbetar för HBT-personers rättigheter i Moldavien, och som organiserar den årliga Pridefestivalen i Chisinau. Sveriges stöd till insatser för icke-diskriminering har även bidragit till att genomförande av en informationskampanj och till rundabordssamtal om HBT-relaterade frågor.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

