Stopp i tågtrafiken
Skriftlig fråga 2012/13:570 av Larsson, Lars Mejern (S)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Anmäld:
- 2013-06-10
- Inlämnad:
- 2013-06-10
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Besvarad:
- 2013-06-20
- Svar anmält:
- 2013-06-24
den 10 juni
Fråga
2012/13:570 Stopp i tågtrafiken
av Lars Mejern Larsson (S)
till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M)
Fredagen den 24 maj 2013 stannade ett tåg på väg mellan Kil och Kristinehamn på grund av elfel. 100 tågpassagerare fick gå de 500 meterna in till Skattkärr för att själva ordna transport vidare. SJ ordnade inte med ersättningsbussar. Enligt uppgifter var felet, som uppstod vid 17-tiden, inte åtgärdat förrän klockan 01.00 följande natt. På spåren fanns tre tåg från tre olika tågoperatörer, och ansvaret för banan innehades av Trafikverket.
Detta är bara ett exempel på hur sårbar tågtrafiken har blivit efter avregleringen av järnvägen. I det aktuella fallet hade det varit tekniskt möjligt att flytta tåget till delar av banan där elen fungerade, men regler förhindrade detta.
Vad avser statsrådet att göra för att förebygga stopp i tågtrafiken och för att dessa, när de uppkommer, snabbt ska kunna åtgärdas?

