Stopp för privat vård
Skriftlig fråga 2005/06:20 av Brodén, Anne Marie (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2005-09-20
- Inlämnad
- 2005-09-20
- Besvarad
- 2005-09-28
- Svar anmält
- 2005-09-29
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 16 september
Fråga 2005/06:20 av Anne Marie Brodén (m) till statsrådet Ylva Johansson (s)
Stopp för privat vård
I den regeringsförklaring som statsminister Göran Persson gav vid riksdagens högtidliga öppnande den 13 september står följande mening att läsa: ”Ingen offentligt finansierad sjukvård ska ge förtur åt privata försäkringspatienter eller drivas med privat vinstintresse.”
Alltså ”ingen offentligt finansierad sjukvård ska … drivas med privat vinstintresse”. Detta uttalande skulle kunna tolkas som att statsministern vill ha ett förbud för den sammantagna privata vården i Sverige, varje privatläkarmottagning och privat vårdcentral inkluderad.
Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet:
Avser statsrådet att utöka den nyligen införda lagen om vinstintresse i vården, den så kallade stopplagen, till att omfatta även primärvården?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:20 besvarad av Ylva Johansson
Svar på fråga 2005/06:20 om stopp för privat vård
Statsrådet Ylva Johansson
Anne Marie Brodén har frågat mig om jag avser att utöka den nyligen införda lagen om vinstintresse i vården, den så kallade stopplagen, till att omfatta även primärvården.
Den 1 januari 2006 träder ändringar i hälso- och sjukvårdslagen i kraft som innebär att om ett landsting avser att överlämna driften av ett sjukhus till en privat entreprenör, ska avtalet innehålla villkor om att verksamheten ska drivas huvudsakligen utan syfte att ge vinst åt ägare eller motsvarande intressent. Driften av regionsjukhus och regionkliniker får över huvud taget inte överlämnas. Vidare ska varje landsting behålla minst ett sjukhus i offentlig drift. Någon annan verksamhet än sjukhus, regionsjukhus och regionkliniker omfattas inte av regleringen. Några planer på att utvidga lagregleringen till primärvård eller annan verksamhet finns inte.
I propositionen Driftsformer för offentligt finansierade sjukhus står tvärtemot att det inte finns skäl att lagreglera primärvården. Utvecklingen ska dock följas. En kontrollstation ska upprättas år 2009 för utvärdering av utvecklingen inom primärvården. I propositionen aviseras dessutom tillsättandet av en delegation som ska utreda förutsättningarna för den ideella sektorn inom den offentligfinansierade hälso- och sjukvården. Vidare avser regeringen att tillsätta en utredning som ska se över hur den nya aktiebolagsformen, aktiebolag med begränsad vinstutdelning, ska kunna användas av privata entreprenörer som avser att driva sjukhus för ett landstings räkning.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

