stöd till stormdrabbade lanthandlare

Skriftlig fråga 2004/05:910 av Ericson, Lars-Ivar (c)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-02-09
Inlämnad
2005-02-09
Besvarad
2005-02-16
Svar anmält
2005-02-16

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 9 februari

Fråga 2004/05:910

av Lars-Ivar Ericson (c) till statsrådet Ulrica Messing om stöd till stormdrabbade lanthandlare

Många i södra Sverige har drabbats hårt av orkanen Gudrun. Till de drabbade hör de små butikerna på landsbygden då elavbrotten orsakat stora ekonomiska skador. Färskvaror och frysvaror för stora värden har fått kasseras. På flera platser har butikerna fått stängas eftersom de inte har haft el eller kunnat erbjuda varor. Detta har inneburit att kunderna fått åka till andra platser och kanske fått nya köpvanor. Det är nu angeläget att butikerna får statligt stöd så att de kan återgå till sin normala verksamhet för att servicen för de boende på landsbygden ska kunna bibehållas. Landsbygdshandeln är en viktig faktor för att "hela Sverige ska leva".

Med anledning av ovanstående vill jag ställa följande fråga till ministern:

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att stödja de lanthandlare som drabbats av stormen?

Svar på skriftlig fråga 2004/05:910 besvarad av Ulrica Messing

den 16 februari

Svar på fråga 2004/05:910 om stöd till stormdrabbade lanthandlare

Statsrådet Ulrica Messing

Lars-Ivar Ericson har frågat vilka åtgärder jag avser att vidta för att stödja de lanthandlare som drabbats av stormen Gudrun.

Bakgrunden till frågan är att många butiker på landsbygden som har drabbats av de elavbrott som orsakades av stormen, därigenom har tvingats att kassera varor för stora värden och även upplevt ett visst kundbortfall.

Den naturkatastrof som drabbade södra Sverige i början av januari har inneburit stort lidande för många människor. Stormskadorna är mycket omfattande och jag känner starkt med de företagare och privatpersoner som på ett eller annat sätt berörts. Skadorna på elförsörjningen har inneburit för många företagare ett oplanerat produktionsstopp eller för butiksägare lett till att varor förstörts.

En god tillgång till kommersiell service i alla delar av landet är ett mål för regeringens regionala utvecklingspolitik och flera insatser görs för att stärka lanthandeln i serviceglesa områden. Regeringen bidrar även med ekonomiskt stöd för att bibehålla den kommersiella servicen i form av investeringsbidrag, landsbygdslån, servicebidrag och hemsändningsbidrag.

För att stödja de lanthandlare som drabbats av stormen har, enligt vad jag erfarit, vissa länsstyrelser redan beviljat servicebidrag till ett antal butiker. Jag kommer att följa utvecklingen och tar för givet att länen använder de möjligheter som redan finns för att hjälpa lanthandlarna, men jag avser inte att vidta särskilda åtgärder.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.