Stöd i skolan för barn med diabetes

Skriftlig fråga 2007/08:381 av Olofsson, Eva (v)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2007-11-30
Inlämnad
2007-11-30
Besvarad
2007-12-05
Svar anmält
2007-12-05

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 30 november

Fråga

2007/08:381 Stöd i skolan för barn med diabetes

av Eva Olofsson (v)

till utbildningsminister Jan Björklund (fp)

Barnen med diabetes behöver stöd i skolan för att fungera med sin sjukdom. De behöver hjälp med att kontrollera blodsockret, beräkna dosen insulin och någon som hjälper till om värdena plötsligt skulle hamna på riskabla nivåer. Skolorna har enligt skollagen skyldighet att hjälpa barnen. Hälften av läkarna som deltagit i barndiabetesläkarnas förenings enkätundersökning svarar att deras barnpatienter inte får tillräckligt med stöd i skolan. Diabetesförbundet tror att det beror på personalbrist, okunskap och rädsla bland lärarna som behöver mer information om vad det innebär att vara barn och ha diabetes.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga utbildningsminister Jan Björklund:

Avser ministern att ta några initiativ för att förbättra stödet i skolan till barn med diabetes?

Svar på skriftlig fråga 2007/08:381 besvarad av Utbildningsminister Jan Björklund

den 5 december

Svar på fråga

2007/08:381 Stöd i skolan för barn med diabetes

Utbildningsminister Jan Björklund

Eva Olofsson har frågat mig om jag avser att ta några initiativ för att förbättra stödet i skolan för barn med diabetes.

Kommuner, landsting och enskilda är huvudmän för skolan och ansvarar för att alla elever får det stöd de behöver. Som vägledning och stöd i deras arbete har Statens skolverk tagit fram en särskild promemoria, Egenvård av barn och elever. Promemorian redogör för ansvarsfördelningen när det gäller hjälp till barn och elever som är i behov av någon form av medicinska insatser under sin vistelse i förskola eller skola, till exempel barn med diabetes.

I promemorian anges bland annat följande. Skolhälsovården har i huvudsak andra uppgifter och är normalt inte dimensionerad för att ansvara också för egenvården av barn och elever. Det är dock ytterst kommunens ansvar att se till att egenvård genomförs under betryggande former när barnet självt eller skolans personal inte kan ta på sig uppgiften. Detta kan till exempel ske genom att personal med behörig kompetens finns att tillgå.

För barn i förskoleverksamhet och skolbarnsomsorg samt elever i förskoleklassen gäller samma ansvarsförhållanden som för elever i grundskolan eller motsvarande skolformer. Vidare anges i promemorian att det i verksamheten bör finnas rutiner för uppgifter som hör samman med egenvården av barn och elever och att det i det enskilda fallet också är viktigt att verksamheten samarbetar med berörd vårdnadshavare.

Hela promemorian finns på Skolverkets hemsida www.skolverket.se.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.