Stockholm som dynamisk och intressant finansplats
Skriftlig fråga 2007/08:1341 av Green, Monica (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2008-06-11
- Inlämnad
- 2008-06-11
- Besvarad
- 2008-06-18
- Svar anmält
- 2008-06-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2007/08:1341 Stockholm som dynamisk och intressant finansplats
av Monica Green (s)
till statsrådet Mats Odell (kd)
Stockholmsbörsen har haft tekniska problem och stopp i börshandeln under två dagar i rad. Finansinspektionen och många aktörer på aktiemarknaden är kritiska. Förtroendet för Stockholm som finansplats undergrävs. För ägaren Nasdaq OMX är den lamslagna handeln också dålig reklam och skadar varumärket när företaget vill sälja sitt teknikkunnande till andra börser i världen. Statsrådet bör med oro och allvar notera situationen och ge tydliga signaler om att detta inte får upprepas.
Hur avser statsrådet att, med anledning av det anförda, agera för att kvalitetssäkra Stockholm som en dynamisk och intressant finansplats för globalt kapital?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:1341 besvarad av Statsrådet Mats Odell
Svar på fråga
2007/08:1341 Stockholm som dynamisk och intressant finansplats
Statsrådet Mats Odell
Monica Green har frågat hur jag avser att agera för att kvalitetssäkra Stockholm som en dynamisk och intressant finansplats för globalt kapital.
Först vill jag ännu en gång betona att jag betecknar handelsstoppet på Stockholmsbörsen som bekymmersamt. Jag utgår från att händelsen kommer att granskas av Finansinspektionen, som är ansvarig myndighet när det gäller reglering och övervakning av värdepappershandeln.
Stockholm har goda förutsättningar att bli ett ledande finansiellt centrum i norra Europa. Redan i dag jobbar över 100 000 svenskar i den finansiella sektorn – omkring 2 procent av arbetskraften. De bidrar med omkring 5 procent av bruttonationalprodukten och står även för en betydande del av statens skatteintäkter.
För att trygga välfärden och sysselsättningen i Sverige finns det ett allmänt intresse av att den finansiella sektorn utvecklas väl och fyller sin funktion i en växande ekonomi. En väl fungerande och växande finansiell sektor bidrar också till fler jobb i nya och växande företag i Sverige.
Regeringen arbetar redan i dag inom flera områden för att ge den finansiella sektorn villkor i världsklass, exempelvis när det gäller implementering av EU-direktiv för finansiella tjänster samt att stärka svenskarnas kunskaper om privatekonomi och finansiella produkter. Det är min och regeringens avsikt att fortsätta det arbetet med för sektorn angelägna frågor även framledes.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

