Stefanskolan i Borensberg

Skriftlig fråga 1998/99:16 av Ericsson, Dan (kd)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
1998-10-14
Anmäld
1998-10-19
Besvarad
1998-10-22

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

Fråga 1998/99:16 av Dan Ericsson (kd) till utbildningsministern om Stefanskolan i Borensberg

den 14 oktober

Jag har den 6 oktober ställt en fråga till statsrådet Ylva Johansson. På grund av regeringens ombildning så besvarades inte frågan. Jag upprepar den därför till den nytillträdde utbildningsministern.

Stefanskolan är en kommunal gymnasieskola tillhörig Motala kommun med yrkesinriktade utbildningar. Skolan har nu två grenar, ur- och mikrotekniker respektive affärs- och hantverksoptiker. Stefanskolan har riksrekrytering, vilket innebär att eleverna kommer från hela Sverige. Förutom elever som kommer direkt från grundskolan finns också vuxenutbildning med antagning av elever äldre än 20 år.

Ett problem i det sammanhanget är att kommunerna kan vägra att villfara elevers önskemål om att få gå på Stefanskolan. Detta rimmar illa med att det i dag saknas legitimerade optiker. De utbildningsplatser som finns på Karolinska i Solna är klart otillräckliga och i ett läge där det finns en tydlig bristsituation på kvalificerat yrkesfolk borde Stefanskolan kunna användas på ett optimalt sätt.

Min fråga till utbildningsminister Thomas Östros:

På vilket sätt vill ministern se till att den kompetens som finns på Stefanskolan utnyttjas på ett optimalt sätt i utbildningssystemet?

 

Svar på skriftlig fråga 1998/99:16 besvarad av Statsrådet Ingegerd Wämersson

Svar på fråga 1998/99:16 om Stefanskolan i Borensberg
    Statsrådet Ingegerd Wärnersson

den 22 oktober

Dan Ericsson har frågat utbildningsministern på vilket sätt han vill se till att den kompetens som finns på Stefanskolan utnyttjas på ett optimalt sätt i utbildningssystemet. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som skall svara på frågan.

Av innehållet i frågan är det närmast utbildning till optiker som avses.

Tidigare fanns utbildning till optiker vid Stefanskolan i Borensberg, Motala kommun. Utbildningen till optiker är sedan flera år flyttad från utbildning inom gymnasieskolan till högskoleutbildning och sker vid Karolinska Institutet i Stockholm. Bakgrunden till detta är att utvecklingen lett till att mycket av det som tidigare låg som uppgift för ögonläkaren/specialisten nu tillhör optikerns arbetsområde. Optikerutbildningen innehåller därför mycket av medicinsk utbildning.

Överflyttningen till högskolan skedde enligt önskemål av branschföreträdarna.

Det som under senare år funnits vid Stefanskolan i Borensberg har kallats affärs- och hantverksoptiker, inom hantverksprogrammet, och syftar till att utbilda personer för kundservice i optikerbutik alltså inte sådana uppgifter som en optiker gör.

Stefanskolan är en gymnasieskola i Motala kommun. Det ankommer på kommunen att bestämma om organisationen av sin gymnasieskola.

Jag är inte beredd att vidta några speciella åtgärder beträffande Stefanskolan.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.