statsrådet och byggandet i Stockholm
Skriftlig fråga 2003/04:271 av de Pourbaix-Lundin, Marietta (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-11-14
- Inlämnad
- 2003-11-14
- Besvarad
- 2003-11-20
- Svar anmält
- 2003-11-20
- Besvarad
- 2003-11-21
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 14 november
Fråga 2003/04:271
av Marietta de Pourbaix-Lundin (m) till statsrådet Lars-Erik Lövdén om byggandet i StockholmAv snabbprotokollet från interpellationsdebatt den 11 november år 2003 framgår att statsrådet slår sig för bröstet och hävdar att bostadsbyggandet ökar i Stockholm. "Nu konstaterar jag med en viss glädje att bostadsbyggandet börjar ta fart också i Stockholmsregionen."
Den 12 november år 2003 kan SCB presentera statistik över nybyggnationen i Stockholm. Där framgår att nybyggnationen i Storstockholm minskat från 3 934 bostäder i flerfamiljshus under perioden januari till september år 2002 till 2 234 bostäder i flerfamiljshus under motsvarande period i år. Statsrådets glädje verkar vid kontroll med verkligheten sakna grund.
Därtill efterfrågade jag i interpellationen vilka nya åtgärder statsrådet avser att vidta, medan statsrådets svar enbart redogjorde för redan fattade beslut. Därför kvarstår min fråga.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga om statsrådet avser att vidta några åtgärder, utöver redan fattade beslut, i syfte att öka nybyggnationen i Stockholmsregionen?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:271 besvarad av Lars-Erik Lövdén
den 21 november
Svar på fråga 2003/04:271 om byggandet i Stockholm
Statsrådet Lars-Erik Lövdén
Marietta de Pourbaix-Lundin har frågat mig, med anledning av SCB:s statistik över nybyggnationen i Stockholm, om jag avser att vidta några åtgärder, utöver redan fattade beslut, i syfte att öka nybyggnationen i Stockholmsregionen.
Låt mig först få notera att vi använder olika sorts statistik. De siffror jag refererade till i interpellationsdebatten gäller för beviljade räntebidrag. I Stockholms län har det fattats drygt 40 % fler räntebidragsbeslut under det första halvåret 2003 jämfört med samma period 2002. I absoluta tal beviljades 4 239 räntebidragsbeslut under årets första sex månader jämfört med 2 964 räntebidragsbeslut för samma period förra året. Vi får gå tillbaka till 1991 för att hitta ett första halvår med fler beviljade räntebidrag än i år. Räntebidrag ges enbart till ny- och ombyggnad av hyres- och bostadsrättshus. I dessa siffror finns även ett tillskott av ombyggda lokaler. Under 2002 rörde det sig om 3 900 nya bostäder som tillkom i landet på detta vis.
Marietta de Pourbaix-Lundin använder sig av SCB:s uppgifter för påbörjade nya bostadslägenheter. Det går inte att jämföra de olika siffrorna med varandra. Tidpunkten för beslut om räntebidrag behöver inte överensstämma med tidpunkten för påbörjandet av samma bygge.
Den nya investeringsstimulansen beslutades av riksdagen så sent som i början av juni. Förordning och föreskrifter trädde i kraft den 15 augusti. Företagen har uppenbarligen, trots att stimulansen ges till byggen som påbörjats sedan den 1 januari i år, tvekat att börja bygga innan hela regelverket är på plats. Att sedan skrida till verket med planer och ansökningar tar sin tid. Vad bostads- och byggsektorn behöver nu är inte så mycket nya grepp som arbetsro. Det nya regelsystemet måste få tid att etableras för att få full verkanskraft. Jag kan dock konstatera att det i Stockholms län redan har beviljats investeringsstimulans till 42 lägenheter. Jag är övertygad om att fler bostäder i framtiden kommer att byggas i Stockholmsregionen med hjälp av denna stimulans.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

