statsrådens närvaro i kammaren

Skriftlig fråga 2000/01:127 av Tolgfors, Sten (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2000-10-25
Besvarad
2000-11-06
Anmäld
2000-11-07

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 25 oktober

Fråga 2000/01:127

av Sten Tolgfors (m) till statsminister Göran Persson om statsrådens närvaro i kammaren

Onsdagen den 11 oktober debatterade och behandlade riksdagen konstitutionsutskottets betänkande 2000/01:KU2 Granskning av vissa frågor i samband med regeringens Sydafrikasatsning. Det var en unik händelse såtillvida att stats- och utrikesministrarna av ett enhälligt utskott kritiserades för det sätt på vilket den s.k. Sydafrikasatsningen genomfördes.

Men i nr 31/2000 av Från Riksdag & Departement (R&D) står att läsa att "regeringen lyste med sin frånvaro under riksdagsdebatten". Detta trots att KU är det utskott i riksdagen som har att granska statsrådens arbete och ämbetsutövning. Det borde finnas skäl för de kritiserade statsråden att lyssna och ta till sig det som utskottets och riksdagens övriga ledamöter har att anföra i ärendet.

Det borde vara en självklarhet att statsråd vars agerande behandlas av KU och riksdagen närvarar när riksdagen diskuterar och fattar beslut i ärendet.

Vad avser statsministern göra för att tillse att berörda statsråd närvarar i kammaren under riksdagens behandling av KU-granskningar av statsrådens ämbetsutövning?

Svar på skriftlig fråga 2000/01:127 besvarad av vice statsminister Lena Hjelm-Wallén

den 2 november

Svar på fråga 2000/01:127 om statsrådens närvaro i kammaren

Vice statsminister Lena Hjelm-Wallén

Sten Tolgfors har frågat vad statsministern avser att göra för att statsråd ska närvara i kammaren när riksdagen behandlar konstitutionsutskottets granskningar av deras tjänsteutövning. Frågan har överlämnats till mig.

Konstitutionsutskottet granskar statsrådens tjänsteutövning inte bara genom att ta del av handlingar och skaffa in skriftliga yttranden. Utskottet ordnar också muntliga utfrågningar av statsråd och andra som kan lämna upplysningar i ett ärende. Utfrågningarna är normalt öppna för press och allmänhet.

Med jämna mellanrum anmäler utskottet resultatet av sin granskning till riksdagen. Det sker genom ett betänkande som överlämnas till kammaren och som kammaren efter debatt beslutar att lägga till handlingarna. Talmannen underrättar sedan regeringen om detta genom en riksdagsskrivelse. Regeringen behandlar riksdagsskrivelsen vid ett regeringssammanträde.

Det är sedan länge fast praxis att statsråd inte deltar i eller närvarar vid debatten i kammaren om resultatet av konstitutionsutskottets granskning.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.