Statens skötsel av sitt skogsinnehav

Skriftlig fråga 2005/06:694 av Johansson, Bengt-Anders (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2005-12-20
Besvarad
2006-01-03
Anmäld
2006-01-17
Svar anmält
2006-01-17

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 20 december

Fråga 2005/06:694 av Bengt-Anders Johansson (m) till statsrådet Ulrica Messing (s)

Statens skötsel av sitt skogsinnehav

Det statligt ägda skogsinnehavet är ca 1,3 miljoner hektar skog fördelat på över 20 juridiska personer med arealer från 130 hektar till över 780 000 hektar. Detta skogsinnehav utgör en viktig råvaruleverantör till den svenska skogsindustrin. Dessutom bör den rätt skött vara en viktig inkomstkälla för staten.

Mot denna bakgrund vill jag ställa följande fråga:

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att klargöra regeringens uppfattning om det är ändamålsenligt med de nuvarande skötseldirektiven inklusive uppdelningen av det statliga skogsinnehavet?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:694 besvarad av Thomas Östros

den 3 januari

Svar på fråga 2005/06:694 om statens skötsel av sitt skogsinnehav

Näringsminister Thomas Östros

Bengt-Anders Johansson har frågat statsrådet Ulrica Messing vilka åtgärder hon avser att vidta för att klargöra regeringens uppfattning om det är ändamålsenligt med de nuvarande skötseldirektiven inklusive uppdelningen av det statliga skogsinnehavet. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som svarar på frågan.

Staten och statligt ägda bolag äger och förvaltar ca 13 miljoner hektar mark varav ca 4 miljoner hektar produktiv skogsmark. Sveaskog AB är den största statliga aktören. De statliga aktörernas avverkningsvolym motsvarar nära 10 % av det som avverkas i Sverige varje år. De är därmed de största leverantörerna av råvara till skogsindustrin och till den biobränslesektor som nu utvecklas i Sverige. De statliga aktörerna förvaltar en värdefull resurs som ska hanteras effektivt och med lönsamhet.

De olika statliga aktörerna har något olika uppdrag och verksamhetsinriktning. Detta är motiverat utifrån de skäl som en gång fanns för att aktörerna skapades. Riktlinjerna för aktörernas verksamhet är preciserade i olika sammanhang och det sker kontinuerligt en prövning av den praktiska förvaltningen av det statliga skogsinnehavet. Regeringens uppfattning är att vi bör gå mot ett ökat inslag av samordnad förvaltning avseende delar av den statligt ägda skogen.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.