Statens hantering av riksintressen

Skriftlig fråga 2013/14:240 av Ekström, Hans (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2013-12-18
Inlämnad
2013-12-18
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2014-01-07
Svar anmält
2014-01-13

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 18 december

Fråga

2013/14:240 Statens hantering av riksintressen

av Hans Ekström (S)

till statsrådet Stefan Attefall (KD)

Enligt en rapport från Riksrevisionen med titeln Statens hantering av riksintressen – ett hinder för bostadsbyggande (dnr 31-2012-1479) är riksintressesystemet inte anpassat till en situation med bostadsbrist. Plan- och bygglagen är en avvägningslagstiftning där olika intressen vägs mot varandra, medan riksintressesystemet är ett ”stoppsystem” där inga avvägningar görs.

Statsrådet Attefall har vid flera tillfällen kritiserat landets kommuner för deras planering, och nu visar rapporten att staten själv har ett avgörande ansvar för att ta bort hinder för ett ökat bostadsbyggande. Som bekant kan det ibland ha en positiv signaleffekt att börja med att städa framför egen dörr.

Min fråga till statsrådet är:

När avser regeringen att återkomma med anledning av Riksrevisionens rapport?

Svar på skriftlig fråga 2013/14:240 besvarad av Miljöminister Lena Ek

den 7 januari

Svar på fråga

2013/14:240 Statens hantering av riksintressen

Miljöminister Lena Ek

Hans Ekström har frågat civil- och bostadsministern när regeringen avser återkomma med anledning av Riksrevisionens rapport. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågor om riksintressen.

Regeringen kommer i enlighet med riksdagsordningen att lämna en skrivelse till riksdagen inom fyra månader från det att regeringen mottog rapporten. Denna skrivelse ska innehålla en redogörelse för vilka åtgärder regeringen har vidtagit eller avser att vidta med anledning av Riksrevisionens iakttagelser.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.