Staten och Telia
Skriftlig fråga 2017/18:864 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)
Frågan är besvarad
Händelser
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2018-02-27
- Överlämnad
- 2018-02-27
- Anmäld
- 2018-02-28
- Sista svarsdatum
- 2018-03-07
- Svarsdatum
- 2018-03-09
- Besvarad
- 2018-03-09
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)
Den finska staten har nyligen sålt sina resterande aktier i Telia, vilket motsvarar 3,2 procent av de totala aktierna. Därmed är Sverige kvar som den enda offentliga aktören med ägarintressen i koncernen med ett statligt ägarinnehav på 37,3 procent. Alliansen har gemensamt varit tydlig med att vi vill se över det statliga ägarintresset i Telia, vilket regeringen dessvärre har sagt nej till.
Närings- och innovationsminister Mikael Damberg har klart och tydligt avvisat förslag om att sälja statens aktier i Telia med bland annat hänvisning till att även telekomföretag i Norge, Tyskland och Belgien har statliga ägare. Men med den logiken kan man även konstatera att statliga telekomföretag i bland annat Japan (1985), Nederländerna (1989), Nya Zeeland (1990), Storbritannien (1993) och Portugal (2000) alla har omvandlats till privata aktörer under de senaste 30 åren och i dag verkar på en fri och konkurrensutsatt marknad. Det finns därför inga argument till varför inte också svenska statens ägarandel i Telia skulle kunna avyttras inom en snar framtid.
Telia har sedan aktielanseringen år 2000 av regeringen Persson ständigt gått dåligt, aktien har fallit och företaget har gjort förluster. År 2016 landade företagets bokslut på en brakförlust med 8,6 miljarder kronor. Vid aktielanseringen stod aktien i 85 kronor, i dag har den fastnat och harvar närmast konstant kring 36 kronor.
Närings- och innovationsministern har tidigare uttalat att det statligt ägda Telia är regeringens bärare av digitaliseringen i landet. Digitalisering är ett genomgripande tema även i andra länder, och vårt grannland Finland är inget undantag. Den finska regeringen genomför sin strategi utan att ha aktier i Telia. Uppenbarligen kan Finland genomföra bredbandsutbyggnad på landsbygden, slå vakt om höjd it-säkerhet samt förbättra och säkra digitaliseringen av sina myndigheter utan att ha ägarintresse i Telia. Sverige bör därför rimligen kunna följa det finska exemplet.
Med anledning av detta vill jag fråga närings- och innovationsminister Mikael Damberg:
Anser ministern att det mest optimala för landet för att nå framgång med digitaliseringen är genom statligt ägande i Telia och att regeringen därför valt att behålla det statliga ägandet?
Svar på skriftlig fråga 2017/18:864 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)
N2018/01384/BSÄ
Näringsdepartementet
Närings- och innovationsministern
Till riksdagen
Svar på fråga 2017/18:864 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) Staten och Telia
Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat mig om jag anser att det mest optimala för landet för att nå framgång med digitaliseringen är genom statligt ägande i Telia Company AB och om regeringen därför valt att behålla det statliga ägandet.
Telia Company AB har de senaste åren valt som strategi att fokusera på Norden och Baltikum. Det är en strategi som regeringen stöder. Bolaget har under åren 2015-2017 t.ex. investerat cirka 20 miljarder kronor i Sverige, varav hälften i fiber. Därmed innebär statens ägande att Telia Company AB har en stor och långsiktig ägare som står bakom bolagets strategi att fokusera på Norden och Baltikum.
Regeringen har i dag inte något bemyndigande från riksdagen att avyttra statens aktieinnehav i Telia Company AB. För staten som aktiv och professionell ägare är värdeskapande det övergripande målet och självklart ingår det då att med jämna mellanrum pröva skälen för fortsatt statligt ägande.
Anledningen till det resultat för 2016 som Ann-Charlotte Hammar Johnsson hänvisar till är en avsättning avseende ett föreslaget förlikningsbelopp från amerikanska och nederländska myndigheter. Det är värt att notera att den härrör från en bot relaterad till etableringen i Uzbekistan som skedde under dåvarande alliansregering. Detta äventyr har inte främjat bolagets värdeutveckling.
Digitaliseringen av Sverige är en bredare fråga och inriktningen för regeringens digitaliseringspolitik anges i digitaliseringsstrategin - För ett hållbart digitaliserat Sverige. Visionen är ett hållbart digitaliserat Sverige och det övergripande målet är att Sverige ska vara bäst i världen på att använda digitaliseringens möjligheter. För att nå det fokuserar regeringen sina insatser till digitaliseringsstrategins fem delmålsområden om digital kompetens, digital trygghet, digital innovation, digital ledning och digital infrastruktur. I strategin betonas vikten av bred samverkan och uppslutning från olika aktörer kring genomförandet av strategin.
Stockholm den 8 mars 2018
Mikael Damberg
Intressenter
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

