Speltillstånd för Internetkaféer
Skriftlig fråga 2005/06:1794 av Linander, Johan (c)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2006-06-12
- Inlämnad
- 2006-06-12
- Besvarad
- 2006-06-21
- Besvarad
- 2006-06-26
- Svar anmält
- 2006-10-02
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 12 juni
Fråga 2005/06:1794 av Johan Linander (c) till statsrådet Sven-Erik Österberg (s)
Speltillstånd för Internetkaféer
För någon vecka sedan beslutade Kammarrätten i Jönköping att ett Internetkafé i Örebro ska ansöka om tillstånd för spelverksamhet eftersom datorerna som hyrs ut kan användas för att till exempel spela nätpoker.
Kammarrätten menar att datorerna inte bara är datorer, utan de är även spelautomater och därför ska tillstånd sökas. Detta skulle innebära att alla Internetkaféer och andra som tillhandahåller offentliga datorer bör söka tillstånd för spelverksamhet eftersom alla datorer kan användas för spel. En rimlig slutsats utifrån domen, men en totalt orimlig slutsats för alla som drabbas. Det kostar 64 000 kr för en Internetkaféägare med 32 datorer att söka ett tvåårigt tillstånd.
Lotterilagen var självklart inte tänkt för nätspel när den stiftades 1994. Kammarrättens tolkning av lagen ska varken jag eller statsrådet kommentera, men det borde vara enkelt att konstatera att lagen slår fel om den tvingar Internetkaféer och andra som tillhandahåller offentliga datorer att söka tillstånd för spelverksamhet.
Vilka åtgärder är statsrådet Sven-Erik Österberg, med ansvar för spelfrågor i regeringen, beredd att vidta för att alla Internetkaféer inte ska tvingas ansöka om tillstånd för spelverksamhet?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:1794 besvarad av Sven-Erik Österberg
den 21 juni
Svar på fråga 2005/06:1794 om speltillstånd för Internetkaféer
Statsrådet Sven-Erik Österberg
Johan Linander har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att alla Internetkaféer inte ska tvingas ansöka om tillstånd för spelverksamhet.
Jag vill börja med att framhålla att den aktuella domen rör frågan om tillståndsplikt enligt automatspelslagen.
Jag har inhämtat från Lotteriinspektionen som är tillstånds- och tillsynsmyndighet enligt automatspelslagen att enligt deras uppfattning omfattas inte verksamhet som består i tillhandahållande av datorer för andra ändamål än spel av lagens tillämpningsområde, det vill säga Internetkaféer i allmänhet ska inte behöva speltillstånd.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

