Spelreklam och spelmissbruk

Skriftlig fråga 2005/06:518 av Ludvigsson, Anne (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-12-01
Inlämnad
2005-12-01
Besvarad
2005-12-06
Svar anmält
2005-12-06
Besvarad
2005-12-07

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 1 december

Fråga 2005/06:518 av Anne Ludvigsson (s) till vice statsminister Bosse Ringholm (s)

Spelreklam och spelmissbruk

Spelmissbruket ökar i vårt land och kryper dessutom ned i åldrarna. Spelande är precis som andra beroendeframkallande aktiviteter, som rökning och alkohol, omgivet av restriktioner. Men vad gäller marknadsföring är regleringarna mycket hårdare när det gäller alkohol och tobak än när det gäller spel. Svenska Spel bjuder till exempel på första spelinsatsen på vissa spel. Någon jämförde det med att Systembolaget skulle bjuda på första supen, vilket naturligtvis skulle vara helt otänkbart.

Spelmissbruk kan bli lika förödande som missbruk av alkohol, narkotika och tobak. Det är inte ovanligt att missbrukaren hamnar i kriminalitet för att få in pengar. Många förlorar både arbete och familj. Självmordsfrekvensen är betydligt högre än för genomsnittet i befolkningen.

Reklam om turspel om pengar är ju också i grunden ”falsk”, eftersom oddsen för att förlora är betydligt högre än för att vinna.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet:

Vad avser statsrådet att vidta för åtgärder för att spelande ska marknadsföras mindre aggressivt?

Svar på skriftlig fråga 2005/06:518 besvarad av Bosse Ringholm

den 7 december

Svar på fråga 2005/06:518 om spelreklam och spelmissbruk

Vice statsminister Bosse Ringholm

Anne Ludvigsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att spelande ska marknadsföras mindre aggressivt.

Regeringen har tillkallat en särskild utredare (Fi 2004:10, dir. 2004:76) med uppdrag att se över lagstiftningen inom spel- och lotteriområdet. I uppdraget ingår även att bedöma hur marknadsföringen av spel påverkar efterfrågan på olika spelformer och problemspelandets utveckling samt att vid behov lämna förslag. Utredaren ska redovisa sitt uppdrag senast den 15 december 2005. Mot denna bakgrund avser jag inte att för närvarande vidta några åtgärder i frågan.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.