spelberoende
Skriftlig fråga 2003/04:635 av Tjernberg, Gunilla (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2004-01-27
- Anmäld
- 2004-01-28
- Besvarad
- 2004-02-04
- Svar anmält
- 2004-02-04
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 27 januari
Fråga 2003/04:635
av Gunilla Tjernberg (kd) till statsrådet Morgan Johansson om spelberoendeDen svenska spelmarknaden omsätter årligen mer än 35 miljarder kronor. Varje svensk, alla inräknade, spelade i genomsnitt för nästan 4 000 kr var. Svenska Spels vd kan årligen överlämna miljardbelopp till staten.
För att locka svenskarna till att spela bort ytterligare miljarder gav Svenska Spel ett kontroversiellt erbjudande på sina nyöppnade Internetspel: "Börja spela på svenskaspel.se @ vi bjuder på tio kronor att spela för". I samma syfte har Svenska Spel även erbjudit gratis demo-lotter (till exempel Triss) som introduktion för spel på Internet med "vinst varje gång" vilket måste anses som olyckligt ur missbrukssynpunkt.
Det sociala ansvaret vägde även lätt i samband med att spelprodukten Jack Vegas infördes. Snabba spel med kort tid mellan insats och vinst i restaurangatmosfär anses av experter vara speciellt beroendeframkallande. Spelformen infördes efter en lagändring 1996 i form av Jack Vegas.
Trots de vinster som staten gör på svenskarnas spelande, så satsas endast 19 miljoner kronor årligen till att bromsa spelandets skadeverkningar. Detta motsvarar endast två kr per svensk och år.
Mot bakgrund av det ovan anförda vill jag fråga socialministern:
Vad avser ministern att göra för att ett ökat spelberoende, till följd av statens insatser inom spelsektorn, ges tillräckliga medel för preventiva åtgärder?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:635 besvarad av Morgan Johansson
den 4 februari
Svar på fråga 2003/04:635 om spelberoende
Statsrådet Morgan Johansson
Gunilla Tjernberg har frågat mig vad jag avser att göra för att ett ökat spelberoende, till följd av statens insatser inom spelsektorn, ges tillräckliga medel för preventiva åtgärder.
Spelberoende är ett folkhälsoproblem som måste tas på allvar. Regeringen har därför vidtagit åtgärder för att motverka problemet. Ett antal ytterligare åtgärder har därutöver aviserats.
Under år 2003 ökade resurserna för insatser mot spelberoende med fem miljoner jämfört med 2002. I år satsas ytterligare 10 miljoner jämfört med år 2002.
Under 2003 började Statens folkhälsoinstitut, FHI, med arbetet att bygga upp tre regionala kunskapscentrum i Stockholm, Göteborg och Malmö för att bland annat utveckla öppenvårdsformer för spelberoende. Detta i enlighet med det förslag till handlingsprogram som FHI redovisade i början av förra året.
Ytterligare förslag i FHI:s rapport som regeringen ser som angelägna att förverkliga är att under åren 2004@2006 skapa förutsättningar för riktade utbildningsinsatser till ca 6 000 personer som yrkesmässigt kan komma i kontakt med spelberoende eller problemspelare. Målgruppen är personal inom socialtjänst, primärvård, psykiatrisk vård, kriminalvård, skolan och vissa budgetrådgivare.
Regeringen ser också ett behov av förstärkt stöd till självhjälpsgrupper och föreningar för spelberoende samt riktade insatser för att förbättra stödet till de anhöriga.
Vidare ska en strategi för bred information om spelandets negativa effekter tas fram med bland annat inriktning mot information till ungdomar, föräldrar och allmänheten om riskerna med barns och ungdomars spelande.
Ett långsiktigt och brett upplagt forskningsprogram om spel och spelberoende som bland annat innehåller en longitudinell studie av spelproblem, sambandet mellan kriminalitet och spel samt studier av spel över Internet ska genomföras. FHI bör därför enligt regeringens bedömning ansvara för att en forskningsplan upprättas.
Frågan om hur marknadsföringen av spel påverkar spelets och problemspelandets utveckling bör enligt regeringens bedömning studeras närmare. Ett uppdrag för att ge svar på dessa frågor planeras. FHI redovisar att de större svenska spelaktörerna på eget initiativ redan beslutat att genom självreglering begränsa marknadsföringen. Svenska Spel har tillsammans med ATG, Folkspel, Svebico, A-lotterierna och IOGT@NTO lotterier enats om gemensamma etiska riktlinjer för marknadsföringen. De etiska riktlinjerna innehåller bland annat bestämmelser om att marknadsföringen inte ska förekomma i sammanhang som attraherar minderåriga, att reklam inte ska uppmana konsumenter till ett överdrivet spelande och inte ge felaktiga uppgifter om möjligheterna till vinst.
På varje annons eller reklaminslag i medierna samt på lotter, bongar, spelkvitton och dylikt ska ATG och Svenska Spel informera om det hjälptelefonnummer för personer med spelberoende som finansieras av FHI. Förändringen ska träda i kraft snarast dock senast den 1 juli 2004. Informationen om hjälptelefonnumret ska vara tydlig och lätt att läsa. Avsikten att pröva systemet under 24 månader för att därefter låta utvärdera effekterna.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

