Specialkompetens för arbete mot människohandeln
Skriftlig fråga 2010/11:396 av Stenberg, Maria (S)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2011-03-18
- Anmäld
- 2011-03-23
- Besvarad
- 2011-03-23
- Svar anmält
- 2011-03-23
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 18 mars
Fråga
2010/11:396 Specialkompetens för arbete mot människohandeln
av Maria Stenberg (S)
till justitieminister Beatrice Ask (M)
Den parlamentariska Östersjökonferensen, Baltic Sea Parliamentary Conference (BSPC), har tillsatt en arbetsgrupp om civil säkerhet med särskilt fokus på människohandel. Arbetsgruppens uppdrag är att kartlägga, göra en kunskapsöversikt och avlämna en slutrapport med rekommendationer till den 20:e Östersjökonferensen i Helsingfors den 28–30 augusti 2011.
En av de frågor som arbetsgruppen identifierat är behovet av specialkompetens för att framgångsrikt kunna bekämpa människohandel med kvinnor och barn för sexuella ändamål och för att kunna identifiera handeln med människor för lönearbete. Denna specialkompetens behövs inom många yrkesgrupper, till exempel poliser, åklagare, advokater, socialsekreterare och anställda inom kvinnojourer. Arbetsgruppen har noterat att det i en del länder finns tecken på svårigheter att behålla nyckelpersonal för detta mycket svåra arbete.
Mot bakgrund av ovanstående:
Är det i Sverige svårt att behålla den specialkompetens som finns för att framgångsrikt bekämpa människohandel och, om så är fallet, vilka åtgärder har i så fall justitieministern vidtagit för att motverka en sådan utveckling?
Svar på skriftlig fråga 2010/11:396 besvarad av Justitieminister Beatrice Ask
Svar på fråga
2010/11:396 Specialkompetens för arbete mot människohandeln
Justitieminister Beatrice Ask
Maria Stenberg har frågat mig om det i Sverige är svårt att behålla specialkompetens som finns för att framgångsrikt bekämpa människohandeln och, om så är fallet, vilka åtgärder jag vidtagit för att motverka en sådan utveckling.
Genom regeringens handlingsplan mot prostitution och människohandel (skr. 2007/08:167) har regeringen satsat mer än 215 miljoner kronor på 36 olika åtgärder och uppdrag. Handlingsplanen har tydligt fokus på den utsatta individens behov av skydd och stöd. Särskilda åtgärder riktas till barn och ungdomar. Brottsförebyggande rådet har fått i uppdrag att följa upp och utvärdera handlingsplanen. En delredovisning gjordes i februari 2010 och en slutredovisning ska ske i november 2011.
Flera av handlingsplanens åtgärder och uppdrag har inriktats mot kompetensutveckling. Det har gällt både myndigheter inom och vid sidan av rättsväsendet. Även frivilligorganisationer och internationella organisationer har omfattats av de resurser som gjorts tillgängliga. Inom rättsväsendet har bland andra Rikspolisstyrelsen och Åklagarmyndigheten tillförts 52 miljoner kronor. Den största delen har avsett en förstärkning av de operativa insatserna, men en betydande del har också använts för metod- och kompetensutveckling. För att framgångsrikt kunna bekämpa människohandel måste den höga kunskapsnivån inom rättsväsendets myndigheter upprätthållas.
De åtgärder som har vidtagits inom ramen för handlingsplanen har lett till att förutsättningarna att bekämpa människohandel i dag är bättre än någonsin tidigare.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

