Somalia

Skriftlig fråga 2024/25:187 av Olle Thorell (S)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2024-10-15
Överlämnad
2024-10-16
Anmäld
2024-10-17
Svarsdatum
2024-10-23
Besvarad
2024-10-23
Sista svarsdatum
2024-10-23

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

 

Situationen i Somalia är fortsatt mycket allvarlig, med en kombination av konflikter, klimatkatastrofer och humanitära kriser som har försatt miljontals människor i akut behov av hjälp. Konflikten med terrorgruppen al-Shabab fortsätter att skapa otrygghet och försvåra för både den somaliska staten och internationella aktörer att ge humanitärt bistånd till utsatta områden. Al-Shabab utför regelbundet attacker, inklusive självmordsbombningar och angrepp på civila, säkerhetsstyrkor och infrastruktur, vilket förvärrar den redan svåra säkerhetssituationen.

Därtill har Somalia drabbats hårt av klimatförändringar, där den pågående torkan har lett till en av de värsta livsmedelskriserna i landets historia. Enligt FN:s livsmedelsprogram (WFP) och FN:s kontor för samordning av humanitära frågor (OCHA) är över sju miljoner människor i behov av livsmedelsbistånd, och miljontals riskerar svält. Samtidigt har många människor tvingats på flykt, både inom landet och till grannländer, på grund av torkan och de väpnade konflikterna. Barn är särskilt utsatta, och FN:s barnfond (UNICEF) rapporterar om ett ökande antal fall av undernäring och sjukdomar bland barn.

Den humanitära situationen i Somalia har förvärrats ytterligare av den globala ekonomiska nedgången och minskade internationella biståndsflöden. Trots dessa utmaningar har internationella aktörer, inklusive Sverige, fortsatt att ge humanitärt stöd till landet. Men mer måste göras för att både möta de akuta humanitära behoven och stödja Somalias långsiktiga återuppbyggnad och stabilisering.

Sverige har under många år stöttat Somalia genom humanitärt bistånd och utvecklingssamarbete, och som en ledande röst för fred och mänskliga rättigheter i världen är det viktigt att Sverige fortsätter att spela en aktiv roll i arbetet för att stabilisera Somalia och förbättra levnadsvillkoren för dess befolkning.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga utrikesminister Maria Malmer Stenergard:

 

Vilka åtgärder avser ministern att vidta inom ramen för sin tjänsteutövning för att säkerställa ett fortsatt svenskt engagemang i Somalia, både för att möta de akuta humanitära behoven och för att främja långsiktig fred, säkerhet och utveckling i landet, dels bilateralt, dels genom internationella forum som FN och EU?

Svar på skriftlig fråga 2024/25:187 besvarad av Statsrådet Benjamin Dousa (M)

Svar på fråga 2024/25:187 Somalia

till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

 

Svar på fråga 2024/25:187 av Olle Thorell (S)
Somalia

Olle Thorell har frågat utrikesministern vilka åtgärder hon avser att vidta inom ramen för sin tjänsteutövning för att säkerställa ett fortsatt svenskt engagemang i Somalia, både för att möta de akuta humanitära behoven och för att främja långsiktig fred, säkerhet och utveckling i landet, dels bilateralt, dels genom internationella forum som FN och EU. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Låt mig inledningsvis säga att jag delar Olle Thorells syn att situationen i Somalia är mycket allvarlig. Många år av väpnad konflikt, humanitära kriser, klimatförändringar och korruption har drabbat Somalias befolkning hårt. Sverige har sedan länge ett stort bistånd till Somalia. Vårt humanitära bistånd till Somalia uppgår hittills till 227 miljoner under 2024. Det långsiktiga utvecklingssamarbetet med Somalia uppgår till 490 miljoner kronor under 2024, med fokus på bland annat statsbyggande, mänskliga rättigheter och privatsektorutveckling. Sverige bidrar också till insatser via EU och FN, inte minst på säkerhetsområdet, och vi stödjer aktivt en WTO-anslutning.

Biståndets förutsättningar att nå resultat är samtidigt avhängigt Somalias egna reformansträngningar. Flera steg har tagits av Somalia för att stärka statens kapacitet att möta aktuella utmaningar. Det är också av yttersta vikt att Somalia fortsätter sitt arbete för att främja en fredlig, demokratisk och ekonomisk utveckling. Endast då kan Sveriges stöd nå avsedd effekt.

Stockholm den 23 oktober 2024


Benjamin Dousa

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.