socken som begrepp vid folkbokföring
Skriftlig fråga 2000/01:539 av Larsson, Maria (kd)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 2001-01-17
- Anmäld:
- 2001-01-23
- Besvarad:
- 2001-01-26
Fråga 2000/01:539
av Maria Larsson (kd) till finansminister Bosse Ringholm om socken som begrepp vid folkbokföringI betänkandet Folkbokföring i församling (SOU 2000:17) presenteras ett förslag på hur folkbokföringen ska indelas geografiskt. Man föreslår att kommunen, tillsammans med fastighetsnamnet, ska vara den enda indelningsgrunden.
Detta skulle innebära ett allt för instabilt och grovmaskigt nät, med betydande praktiska problem som följd. Kommuner delas eller läggs samman, gränser justeras och kommunnamn förändras. Många fastighetsnamn är dessutom oerhört vanliga, och förekommer i snart sagt alla församlingar. På samma sätt kan ett oförändrat folkbokföringsbegrepp (församling) betyda att Svenska Kyrkans omstruktureringar av sina församlingar för att få bästa ekonomi kommer att påverka folkbokföringen.
Det är uppenbart att det behövs en ytterligare bestämning mellan begreppen fastighet och kommun.
Sockenbegreppet är fortfarande levande, tryggt och stabilt och bör så förbli. Till skillnad från de kyrkliga landsbygdsförsamlingarna har förändringarna av sockengränser genom århundradena varit små. Vi talar här om gränser som har skapats och upprätthållits under tusen år eller mer. Dessa gränser bör få statusen av "kulturminne" och permanentas. För städer bör sockenindelning utgå från stadsförsamlingarna, eftersom dessa genomgått få förändringar.
Vad avser ministern göra för att tillse att "socken" används som komplement till "kommun" och "fastighet" i den framtida folkbokföringen?

