snabba insatser mot svälten på Afrikas horn

Skriftlig fråga 1999/2000:806 av Tolgfors, Sten (m)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Inlämnad:
2000-04-10
Anmäld:
2000-04-25
Besvarad:
2000-04-27

den 10 april

Fråga 1999/2000:806

av Sten Tolgfors (m) till utrikesminister Anna Lindh om snabba insatser mot svälten på Afrikas horn

Enligt riksdagens utredningstjänst hotas nästan 12,5 miljoner människor kring Afrikas horn av svält sedan skörden slagit fel och torka drabbat regionen. Bara i Etiopien hotas 7,7 miljoner människor av svält. Det är fler än under den stora svältkatastrofen på 80-talet, då Etiopien hamnade i världens blickfång när kanske en miljon människor gick under. I Eritrea är ytterligare 367 000 människor i farozonen, i Kenya 2,7 miljoner, i Somalia 1,2 miljoner och i Sudan 75 000 människor.

Den här gången finns information om vad som är på väg att hända. Sverige och EU måste agera snarast för att medelst katastrofhjälp hindra att människor går under i massvält.

Samtidigt måste alla krafter inriktas på att stoppa krigen i regionen @ inte minst det mellan Eritrea och Etiopien @ som både bidrar till en försämrad försörjningssituation och hindrar utländsk hjälp.

Vad avser utrikesministern göra för att förhindra en ny svältkatastrof på Afrikas horn?

Övrigt om skriftliga frågan