Slopade anslutningsavgifter för havsvindkraft

Skriftlig fråga 2018/19:872 av Birger Lahti (V)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2019-08-05
Överlämnad
2019-08-06
Besvarad
2019-08-20
Svarsdatum
2019-08-20
Sista svarsdatum
2019-08-20
Anmäld
2019-08-29

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Statsrådet Anders Ygeman (S)

 

Den 10 juni 2016 träffades en energipolitisk ramöverenskommelse mellan Socialdemokraterna, Moderaterna, Miljöpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna. I överenskommelsen angavs att ”anslutningsavgifterna till stamnätet för havsbaserad vindkraft bör slopas”.

Regeringen gav 2017 Energimyndigheten i uppdrag att utreda detta slopande. Energimyndigheten redovisade uppdraget till regeringen i februari 2018. Sedan dess har ärendet, under drygt 15 månader, varit föremål för beredning i regeringskansliet.

Mot bakgrund av detta vill jag fråga statsrådet Anders Ygeman:

När bedömer statsrådet att regeringen kan förelägga riksdagen en proposition i ärendet?

Svar på skriftlig fråga 2018/19:872 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)




Svar på fråga 2018/19:872 av Birger Lahti (V)
Slopade anslutningsavgifter för havsvindkraft

Birger Lahti har frågat mig när jag bedömer att regeringen kan överlämna en proposition till riksdagen gällande slopandet av anslutningskostnaderna för havsbaserad vindkraft.

Såsom frågeställaren påpekar bereds ärendet sedan en tid inom Regeringskansliet. Eftersom EU:s regler om statligt stöd aktualiseras har Regeringskansliet inlett samtal med Europeiska kommissionen om hur de förslag som utarbetats är eller kan fås att bli förenliga med statsstödsregelverket. När dessa informella samtal är färdiga kan det bli fråga om en formell anmälan av statligt stöd till kommissionen, innan en proposition kan överlämnas till riksdagen.

Jag vill inte spekulera i när i tiden en proposition kan lämnas till riksdagen. Arbetet med att ta om hand Energimyndighetens förslag fortgår och när ärendet är färdigberett både i Sverige och vid kommissionen kan en proposition överlämnas.

Stockholm den 19 augusti 2019

Anders Ygeman

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.