Skyddet för försöksdjur

Skriftlig fråga 2009/10:254 av Johansson, Jan Emanuel (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2009-11-27
Anmäld
2009-11-30
Besvarad
2009-12-09
Svar anmält
2009-12-09

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 27 november

Fråga

2009/10:254 Skyddet för försöksdjur

av Jan Emanuel Johansson (s)

till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c)

Under det svenska ordförandeskapet äger förhandling om nytt försöksdjursdirektiv rum. Det är angeläget att skyddet för försöksdjuren stärks inom EU. Det är samtidigt angeläget att strävan om stärkt skydd för försöksdjuren inte för med sig hinder – nu och i framtiden – för enskilda medlemsstater att ha strängare regler än vad det kommande direktivet kommer att föreskriva. Hanteringen av försöksdjursfrågor skiljer sig markant åt mellan de olika medlemsstaterna. Förhandlingen har hamnat i ett läge där rådet å ena sidan vill verka för ökad harmonisering inom försöksdjursområdet medan parlamentet å andra sidan vill slå vakt om de enskilda medlemsstaternas möjlighet att gå längre än direktivet. Riksdagen har vid flera tillfällen fattat beslut om strängare lagstiftning än direktivets då det gäller hållning av försöksdjur. De möjligheterna riskerar att upphöra för Sverige om rådets förslag genomförs. Jag ser mycket allvarligt på signalerna om att förslaget till försöksdjursdirektiv håller på att försämras.

Min fråga till jordbruksministern är:

Vad avser jordbruksministern att vidta för åtgärder så att direktivet medger enskilda medlemsstater att ha egna och strängare regler till skydd för försöksdjuren även i fortsättningen?

 

Svar på skriftlig fråga 2009/10:254 besvarad av Jordbruksminister Eskil Erlandsson

den 9 december

Svar på fråga

2009/10:254 Skyddet för försöksdjur

Jordbruksminister Eskil Erlandsson

Jan Emanuel Johansson har frågat mig vad jag avser att vidta för åtgärder så att direktivet medger enskilda medlemsstater att ha egna och strängare regler till skydd för försöksdjuren även i fortsättningen.

Det nu gällande direktivet om skydd av djur som används för vetenskapliga ändamål (86/609/EEG) har länge varit i stort behov av uppdatering. Många medlemsstater har ansett att direktivet inte ger försöksdjuren tillräckligt skydd och därför genomfört längre gående bestämmelser på nationell nivå.

Det förslag till ny lagstiftning på området som kommissionen presenterade i november förra året har två syften. Det ena är att stärka djurskyddet för försöksdjur och det andra är att harmonisera bestämmelserna inom EU. Förslaget grundar sig på den artikel i EG-fördraget som syftar till att harmonisera EU:s inre marknad.

Jag bedömer att skyddet av försöksdjur inom EU behöver stärkas och är därför mycket nöjd med att Sverige under sitt ordförandeskap haft möjlighet att arbeta intensivt med förslaget. I mina kontakter med rapportören i Europaparlamentet har det stått klart att även parlamentet anser att det är viktigt att den nya rättsakten kan antas så snart som möjligt.

Frågan om enskilda medlemsstaters möjlighet att ha strängare regler är en fråga som har diskuterats intensivt i rådet och det vore enligt min bedömning inte acceptabelt om medlemsstaterna till följd av den nya lagstiftningens bestämmelser skulle tvingas backa på gällande nationella bestämmelser.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.