Skyddad individinformation för befattningar till totalförsvarsförmågan

Skriftlig fråga 2019/20:1819 av Alexandra Anstrell (M)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2020-07-15
Överlämnad
2020-07-16
Besvarad
2020-07-30
Svarsdatum
2020-07-30
Sista svarsdatum
2020-07-30
Anmäld
2020-08-20

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

till Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

 

Statens servicecenter är en statlig myndighet under Finansdepartementet. Myndigheten bildades den 1 juni 2012. Drygt hälften av myndigheterna under regeringen har överenskommelse med Statens servicecenter.

Bland dessa myndigheter finns bland annat Försvarsmakten, Polismyndigheten, Försvarets materielverk, Skatteverket, Försäkringskassan, Pensionsmyndigheten, Rekryteringsmyndigheten och länsstyrelserna.

Eftersom cyberattacker av främmande makt numera är ett konstaterat faktum är Statens servicecenter genom sin omfattande verksamhet mycket sårbar.

Med anledning av detta vill jag fråga försvarsminister Peter Hultqvist:

 

Hur säkerställer ministern att nyckelpersoner med befattningar som är mycket avgörande för totalförsvarsförmågan har skyddad individinformation?

Svar på skriftlig fråga 2019/20:1819 besvarad av Statsrådet Lena Micko (S)



Fi2020/03211/SFÖ

Finansdepartementet

Civilministern

Till riksdagen


Svar på fråga 2019/20:1819 av Alexandra Anstrell (M)
Skyddad individinformation för befattningar till totalförsvarsförmågan

Alexandra Anstrell har frågat försvarsministern om hur statsrådet säkerställer att nyckelpersoner med befattningar som är mycket avgörande för totalförsvarsförmågan har skyddad individinformation. Alexandra Anstrell har ställt sin fråga med avseende på Statens servicecenters befattning med sådana uppgifter. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Regeringen har vidtagit en rad åtgärder för att stärka samhällets informationssäkerhet. Vad gäller Statens servicecenter arbetar myndigheten aktivt för att skydda individinformation i de system myndigheten ansvarar för. Detta sker bland annat genom kravställning vid upphandling av systemlösningar för att säkerställa ett fullgott säkerhetsskydd och genom att myndigheten samverkar med Försvarets radioanstalt avseende teknisk säkerhetsgranskning.

I regleringsbrevet för 2020 gav regeringen Statens servicecenter i uppdrag att redovisa de övergripande åtgärder som myndigheten vidtagit för att bedriva ett systematiskt arbete med informationssäkerhet och säkerhetsskydd, samt vilka resultat som åtgärderna har bidragit till.

Genom att utse ledamöter med relevant erfarenhet i styrelsen för Statens servicecenter har regeringen även stärkt myndighetsledningens kompetens inom informationssäkerhetsområdet.

Det är viktigt att både Statens servicecenter och andra relevanta myndigheter fortsätter att arbeta strukturerat med informationssäkerhet i enlighet med de krav som ställs på myndigheterna. Regeringen följer arbetet noga.

Stockholm den 30 juli 2020

Lena Micko

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.