Skydd för MR-försvarare i Sudan

Skriftlig fråga 2012/13:6 av Lillemets, Annika (MP)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2012-09-19
Anmäld
2012-09-20
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Besvarad
2012-10-02
Svar anmält
2012-10-04

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 19 september

Fråga

2012/13:6 Skydd för MR-försvarare i Sudan

av Annika Lillemets (MP)

till utrikesminister Carl Bildt (M)

Sedan den 16 juni i år har fredliga studentprotester tagit ny fart på flera håll i Sudan. De har även spridit sig utanför studentkretsar, vilket många menar beror på den snabba tillbakagången i ekonomin efter delningen av landet, som bland annat betydde kraftigt minskade oljeintäkter och kraftigt ökande inflation. Mellan den 23 juni och den 12 juli lanserade den sudanesiska regeringen en kampanj för att fängsla MR-försvarare som man kopplade till pågående protester.

Förutom orättfärdiga fängslanden har flera fall av tortyr och kränkande behandling rapporterats av och till från olika människorättsorganisationer. Protester i flera städer i Sudan har mött hårt motstånd från regimen. Sedan den 16 juni i år har fler än 2 000 personer fängslats. Flera har släppts villkorligt eller helt frigivits, medan andra fortfarande sitter fängslade. Flera som har släpps villkorligt har sedan på nytt utsatts för förföljelse.

Enligt EU:s riktlinjer till skydd för MR-försvarare är en EU-representation i ett tredjeland ålagd att föra en proaktiv politik i förhållande till människorättsförsvarare i det aktuella landet. Detta kan göras genom exempelvis besök hos MR-försvarare eller genom regelbundna möten. Ett konkret exempel är att närvara som observatör vid rättegångar mot MR-försvarare.

Mot bakgrund av detta vill jag fråga:

Avser utrikesministern att ta initiativ för att säkerställa att den svenska beskickningen i Sudan efterlever EU:s riktlinjer till skydd för MR-försvarare?

Svar på skriftlig fråga 2012/13:6 besvarad av Utrikesminister Carl Bildt

den 2 oktober

Svar på fråga

2012/13:6 Skydd för MR-försvarare i Sudan

Utrikesminister Carl Bildt

Annika Lillemets har frågat mig vad jag avser att göra för att säkerställa att den svenska beskickningen i Sudan efterlever EU:s riktlinjer till skydd för MR-försvarare.

Precis som frågeställaren beskriver finns stora brister när det gäller mänskliga rättigheter i Sudan. Demonstrationer har bemötts med våld och hårt motstånd från polis och militär. Demokratiaktivister och MR-försvarare verkar i en svår politisk miljö och utsätts ofta för förföljelse och trakasserier.

Regeringen deltog aktivt i skapandet av EU:s riktlinjer för MR-försvarare och svenska ambassader världen över arbetar proaktivt med stödjande kontakter med människorättsförsvarare och demokratiaktivister. Ett särskilt avsnitt av EU:s riktlinjer gäller stöd till FN och MR-rådets arbete. Sverige stöder FN:s specialrapportör för Sudan genom bland annat ekonomiskt stöd till dess sekretariat. Rapportören har en dialog och ett samarbete med MR-försvarare i Sudan.

Svenska ambassaden i Sudan prioriterar MR-arbete högt, framför allt kvinnors rättigheter genom bidrag till UN Women samt påverkansarbete gentemot myndigheterna. Kontinuerliga stödjande kontakter upprätthålls med MR-försvarare och journalister som verkar i landet. Ambassaden har deltagit i och stått värd för seminarier om MR-frågor i Khartoum och följer noga och dagligen centrala MR-aktörers arbete. Sverige är i EU-kretsen i Khartoum pådrivande i MR-frågor.

Jag vill tillägga att styrelsen för Jonas Weiss Memorial Award, den minnesfond som skapades i samarbete mellan familjen och UD efter den före detta UD-medarbetarens bortgång 2002, beslutat att tilldela årets heders­utmärkelse till den sudanesiska MR-aktivisten Mudawi Ibrahim.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.