Skydd för kvinnor som utsätts för våld i hemmet
Skriftlig fråga 2025/26:804 av Niels Paarup-Petersen (C)
Frågan är inlämnad
- Inlämnad:
- 2026-05-06
- Överlämnad:
- 2026-05-11
- Anmäld:
- 2026-05-18
- Svarsdatum:
- 2026-05-20
- Sista svarsdatum:
- 2026-05-20
till Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M)
Jag har konstaterat att Socialstyrelsens utdelning av medel till kvinnojourer och andra organisationer som arbetar för att hjälpa kvinnor som utsätts för våld har haft vissa utmaningar i år.
Kvinnojourer med långvarig verksamhet har fått färre pengar. Enligt Socialstyrelsen har detta skett för att organisationerna bytt namn. Organisationerna har dock fortsatt samma organisationsnummer.
En kvinnojour har redan sagt upp en lägenhet som används för skydd av våldsutsatta kvinnor. Det innebär att färre våldsdrabbade kvinnor kan få hjälp.
Och Socialstyrelsen säger själva att de gjort fel. Problemet nu är att pengarna för denna tilldelning är slut. Så även om Socialstyrelsen säger de har gjort fel kan de inte göra något åt problemet.
Jag har ingen annan uppfattning än att statsrådet anser att kampen mot mäns våld mot kvinnor är angelägen. Därför hoppas jag också på omedelbar hantering av problemet.
Min fråga till socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall är därför:
Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att ge Socialstyrelsen bättre förutsättningar att ge skydd till kvinnor som utsätts för våld i hemmet?

