skydd för Järvafältet
Skriftlig fråga 2000/01:1294 av Larsson, Ewa (mp)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 2001-05-23
- Besvarad:
- 2001-06-01
- Anmäld:
- 2001-06-06
Fråga 2000/01:1294
av Ewa Larsson (mp) till miljöminister Kjell Larsson om skydd för JärvafältetFrågan om ett naturreservat på Järvafältet i Stockholms län har diskuterats alltför länge utan att det har blivit något skydd. Redan före senaste valet skickade länsstyrelsen ut ett förslag till naturreservat. För snart ett och ett halvt år sedan skrev Naturskyddsföreningen till miljöministern och bad om ett regeringsbeslut om en samordnad, kommunal planering. För snart ett år sedan skrev ministern som svar till SNF att "jag vill dock betona att jag kommer att följa den framtida utvecklingen av Järvafältet".
För ett halvår sedan överklagade Miljöpartiet i Solna, Sundbyberg, Stockholm och Järfälla länsstyrelsens beslut att inte inrätta ett interimistiskt naturreservat på Järvafältet. Tidigare i vår återupptog länsstyrelsen diskussioner med kommunerna om ett skydd för Järvafältet. Men vi vet att sådana överläggningar har en tendens att dra ut på tiden.
Starka intressen vill exploatera de ännu obebyggda delarna av fältet. Skyddet av naturen och friluftsområdet för tiotusentals invånare i omkringliggande miljonprogramområden står sig då slätt. Stockholms stad har t.ex. fortfarande inte svarat på länsstyrelsens förslag från 1998. Stockholms miljöförvaltning svarade visserligen länsstyrelsen i oktober redan samma år att Kymlingeskogen i Sundbyberg bör ingå i reservatet. Men sedan dess har byggande fortsatt på Stockholms egen sida av gränsen. Och nu vill Stockholm bygga en fördelningsstation på den lilla delen av Kymlingeskogen som ligger i den egna kommunen. Så fortsätter området att naggas i kanterna.
Mot denna bakgrund vill vi fråga miljöministern:
Vad avser miljöministern att göra för att säkerställa att Järvafältets natur- och friluftsvärden snabbt får ett skydd?

