skydd för indianbefolkningen i Big Mountain
Skriftlig fråga 2002/03:885 av Ahlqvist, Birgitta (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2003-05-07
- Inlämnad
- 2003-05-07
- Besvarad
- 2003-05-15
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar anmält
- 2003-05-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2002/03:885
av Birgitta Ahlqvist (s) till utrikesminister Anna Lindh om skydd för indianbefolkningen i Big MountainEuropaparlamentet antog i februari en resolution, där man kraftigt fördömer behandlingen av hopi- och navajobefolkningar i Big Mountain i USA. Europaparlamentet anser att de pågående brotten mot dessa minoriteters rättigheter omedelbart måste stoppas. Det gäller såväl mänskliga, kulturella och religiösa rättigheter liksom deras rätt till sina boplatser och därmed möjligheten till försörjning.
Europaparlamentet uppmanar regeringen i USA att respektera dessa ursprungsbefolkningars rättigheter och på alla sätt underlätta deras överlevnad.
Jag vill fråga utrikesministern vilka åtgärder hon avser att vidta för att från svensk sida påtala dessa minoriteters rättigheter.
Svar på skriftlig fråga 2002/03:885 besvarad av Anna Lindh
Svar på fråga 2002/03:885 om skydd för indianbefolkningen i Big Mountain
Utrikesminister Anna Lindh
Birgitta Ahlqvist har frågat mig vad jag avser att göra för att bidra till att navajo- (även benämnda dineh) och hopiindianernas mänskliga rättigheter respekteras.
Regeringen följer indianernas situation i USA via arbetet i FN och via vår ambassad i Washington. Den svenska regeringen verkar för att personer som tillhör urbefolkningar och nationella eller etniska, språkliga och religiösa minoriteter i alla länder ges möjlighet att på lika villkor som majoritetsbefolkningen åtnjuta alla mänskliga rättigheter. Grupper som strävar efter att behålla sin särart bör få möjlighet till det. En rad internationella instrument behandlar denna fråga, bland annat konventionen om de medborgerliga och politiska rättigheterna som USA anslutit sig till.
År 1994 inleddes FN:s urbefolkningsårtionde. När årtiondet nu går mot sitt slut har en av de viktigaste målsättningarna @ ett permanent forum för urbefolkningsfrågor inom FN-systemet @ kunnat genomföras. Forumet sammanträffade första gången i New York 2002. Vid Ecosocs möte senare samma år genomdrev Sverige en resolution som innebar att ett sekretariat för forumet kunde upprättas inom FN-sekretariatet. Sverige kommer att fortsätta att verka för att forumet ska få möjlighet att arbeta för att förbättra situationen för världens urbefolkningar inklusive genom att bidra till en verkningsfull dialog mellan urbefolkningsgrupper och stater.
Sverige verkar för att den deklaration om urbefolkningars rättigheter som för närvarande utarbetas inom FN, med deltagande av såväl regeringar som representanter för urbefolkningar, snarast möjligt ska kunna antas. Deklarationen utgör ytterligare en viktig målsättning för FN:s urbefolkningsårtionde, och syftar till att ytterligare stärka förutsättningarna för det internationella arbetet till skydd för urbefolkningars rättigheter.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
