skolans ordningsregler

Skriftlig fråga 1998/99:361 av Gunnarsson, Rolf (m)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
1999-02-12
Anmäld
1999-02-16
Besvarad
1999-02-17

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

Fråga 1998/99:361 av Rolf Gunnarsson (m) till statsrådet Ingegerd Wärnersson om skolans ordningsregler

den 12 februari

I mitt hemlän Dalarna, pågår just nu en diskussion om vissa skolors "pedagogik". Det gäller vad som skulle kunna kallas ordningsregler för elever och hur lektionerna utformas. Bl.a. finns en skola i Mockfjärd där det just nu pågår en diskussion om lämpligheten att eleverna, under vissa lektioner, får ha freestyle på sig.

Det finns också funderingar om s.k. skoldemokrati kan bestå av att eleverna tillåts tugga tuggummi eller sitta med jackor och kepsar på under lektionerna.

Det låter som om ovanstående beteenden är långt ifrån de "regler" som finns på arbetsmarknaden. Svårigheter kan därför synas föreligga då eleverna lämnar skolan och kommer ut i arbetslivet.

Vilka åtgärder ämnar statsrådet vidta för att skolans ordningsregler stämmer överens med de som gäller i arbetslivet?

 

Svar på skriftlig fråga 1998/99:361 besvarad av Statsrådet Ingegerd Wämersson

Svar på fråga 1998/99:361 om skolans ordningsregler
    Statsrådet Ingegerd Wärnersson

 

Rolf Gunnarsson har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta för att skolans ordningsregler skall stämma överens med de som gäller i arbetslivet.

Kommunerna är huvudmän för skolan och har således det fulla ansvaret för att verksamheten bedrivs i enlighet med föreskrifter i skollagen m.m. Det är också kommunerna och skolorna som bestämmer vilka ordningsregler som skall gälla. När det gäller normer och värden i skolan skall läroplanen styra skolans verksamhet i dess helhet. Detta innebär att läroplanens värdegrund skall genomsyra all verksamhet i skolan. En av skolans viktigaste uppgifter är att förmedla och förankra de värderingar vårt samhälle vilar på och främja en god social utveckling bland de unga. Skolan skall aktivt och medvetet påverka och stimulera eleverna att omfatta vårt samhälles gemensamma värderingar och låta dessa komma till uttryck i praktisk vardaglig handling. När eleverna lämnar skolan behöver de ha en social kompetens som överensstämmer med arbetslivets krav. Dessa frågor är därför viktiga att diskutera. Det är emellertid inte en uppgift för mig som skolminister att kommentera en viss skolas ordningsregler. Det är en fråga som man gemensamt får ta upp och diskutera i arbetslag, elevråd, klasser etc.

Jag vill i sammanhanget passa på att informera om arbetet med att stärka skolans värdegrund och att jag beslutat att göra år 1999 till ett värdegrundsår. Ett skolformsövergripande utvecklingsprojekt har tillsatts inom Utbildningsdepartementet för att genom olika initiativ stödja det lokala arbetet att omsätta värdegrunden i praktiken. den 17 februari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.