Skeppsholmen
Skriftlig fråga 2000/01:255 av Larsson, Ewa (mp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2000-11-20
- Anmäld
- 2000-11-28
- Besvarad
- 2000-11-29
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:255
av Ewa Larsson (mp) till kulturminister Marita Ulvskog om SkeppsholmenTidigare kulturministrar har ansett att Skeppsholmen ska vara en kulturholme. En kulturholme där både publika och praktiska konstnärliga verksamheter ryms. Och så är det än i dag. De olika verksamheterna på Skeppsholmen är av skilda slag: Författarcentrum, Filmverkstan, Kurdiska Biblioteket, Folkkulturcentrum, Moderna Dansteatern och Teater Galeasen för att nämna några. Skeppsholmen ingår i Nationalstadsparken.
En stor del av pågående verksamheters kostnader är hyra för lokal. Fastighetsverket, som äger fastigheterna på Skeppsholmen, har nu sagt upp kontrakten och aviserat rejäla hyreshöjningar.
I budgetpropositionen för år 2001 och i motioner som behandlats i kulturutskottet finns stor samstämmighet vad avser synen på Fastighetsverkets hyressättning av kulturfastigheter. Utskottet säger bl.a.: "Eftersom problemen inom kulturområdet påtalats under en följd av år och med tanke på att kulturinstitutionerna har ett erkänt bekymmersamt ekonomiskt läge utgår utskottet ifrån att regeringen utan dröjsmål påbörjar översynen inom kultursektorn." Under den tid översyn pågår är det rimligt att Fastighetsverket avvaktar med att säga upp kontrakt och höja hyror.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga kulturministern:
Avser ministern verka för att Skeppsholmen, även i framtiden, är en holme med både publik och praktisk kulturverksamhet?
Svar på skriftlig fråga 2000/01:255 besvarad av kulturminister Marita Ulvskog
Svar på fråga 2000/01:255 om Skeppsholmen
Kulturminister Marita Ulvskog
Ewa Larsson har frågat mig om jag avser att verka för att Skeppsholmen även i framtiden är en holme med både publik och praktisk kulturverksamhet.
Att regeringens ambition är mycket hög vad gäller Skeppsholmen som kulturellt centrum framgår bl.a. av den omfattande satsningen på Moderna museet, på nya Arkitekturmuseet, på Kungl. konsthögskolan, på Kurdiska biblioteket och på Svensk Form, som via sitt nationella uppdrag fått möjlighet att skaffa sig ett synligt fönster för sin verksamhet. De byggnader som Ewa Larsson nämner i sin fråga ägs, liksom ön i sin helhet, av staten och förvaltas av Statens fastighetsverk. Underhållet sköts dock sedan år 1985 av Stockholms kommun som i sin tur hyr ut byggnaderna, men som nu vill lämna ifrån sig det ansvaret. För närvarande pågår diskussioner mellan Statens fastighetsverk och kommunen. Enligt uppgift från Fastighetsverket är det inte aktuellt att säga upp några hyresavtal. Däremot är underhållet av fastigheterna eftersatt, vilket Fastighetsverket avser att åtgärda.
Den översyn som Ewa Larsson hänvisar till gäller lokalförsörjningen för statliga myndigheter och bolag, där förhållandena vad gäller hyresnivåer och relation mellan hyresvärd och hyresgäst ser helt annorlunda ut.
Syftet med statens ägande av Skeppsholmen är bl.a. att bevara och utveckla dess särskilda kulturvärden, där den skapande konstnärliga verksamheten som bedrivs på ön är en viktig del. Det syftet kvarstår självfallet.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

