Skeppsholmen som marint centrum i Stockholm
Skriftlig fråga 2004/05:1657 av S Järrel, Henrik (m)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2005-05-19
- Inlämnad
- 2005-05-19
- Besvarad
- 2005-05-25
- Svar anmält
- 2005-05-25
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 19 maj
Fråga 2004/05:1657
av Henrik S Järrel (m) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om Skeppsholmen som marint centrum i StockholmSjöhistoriska museets lokaler anses numera opraktiska och omoderna. Museiledningen har uttryckt önskemål om att få flytta till Galärparken på Djurgården, som omfattas av den så kallade Nationalstadsparkslagen med de nybyggnadsrestriktioner denna bland annat medför.
Området är dessutom, på grund av hög ansamling av andra publikdragande inrättningar, redan hårt belastat.
Ett alternativ kunde vara att återge Skeppsholmen en tydligare karaktär av "marint och marinhistoriskt centrum" dels genom att förlägga Sjöhistoriska museet hit, dels på annat sätt utveckla den marinhistoriska anknytning som redan finns på Skeppsholmen.
Då inga planer ännu synes låsta på något håll vill jag ställa följande fråga till kulturministern:
Vilka åtgärder är statsrådet beredd att vidta för att frågan om att vidareutveckla Skeppsholmen som ett marint och marinhistoriskt centrum ska studeras?
Svar på skriftlig fråga 2004/05:1657 besvarad av Leif Pagrotsky
den 25 maj
Svar på fråga 2004/05:1657 om Skeppsholmen som marint centrum i Stockholm
Utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky
Henrik S Järrel har frågat mig vilka åtgärder jag är beredd att vidta för att frågan om att vidareutveckla Skeppsholmen som ett maritimt och marinhistoriskt centrum ska studeras.
Det pågår för närvarande ett arbete inom myndigheten Statens maritima museer och en beredning med bland andra Statens fastighetsverk avseende en framtida lokalisering av Sjöhistoriska museet. Frågan hanteras även genom en löpande dialog mellan Utbildnings- och kulturdepartementet och Statens maritima museer. Något ytterligare initiativ därutöver är för närvarande inte aktuellt.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

