skenäktenskap
Skriftlig fråga 2000/01:1632 av Hägg, Carina (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2001-08-30
- Besvarad
- 2001-09-13
- Anmäld
- 2001-09-18
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga 2000/01:1632
av Carina Hägg (s) till statsrådet Maj-Inger Klingvall om skenäktenskapSverige har, i enlighet med vårt internationella ansvarstagande, beslutat att ta emot människor som behöver skydd. Men invandringen hit, liksom till andra länder, har begränsningar. Sverige ska stå för öppenhet och tydlig lagstiftning och en rättssäker prövning av varje asylsökandes skäl. Det är samtidigt viktigt att våga se och diskutera konsekvenser som uppstår mot bakgrund av att det finns begränsningar i möjligheten att flytta till Sverige. Oroande konsekvenser, som uppstår i kombination med någras vilja att tjäna pengar på andras längtan.
Flyktingsmuggling är väl känt medan det växande antalet köpta skenäktenskap är mindre känt av såväl berörda myndigheter som samhället i stort. Som exempel vill jag nämna att det finns kvinnor från Vietnam som i dag betalar 100 000 kr för att få ingå skenäktenskap. Därutöver får kvinnan betala 50 000 kr per barn hon har med sig till Sverige. För de kvinnor som på detta sätt söker möjlighet till en bättre framtid för sig och anhöriga väntar ett utsatt liv i det nya hemlandet. De stora kostnaderna leder till skuldsättning. Lån tas på lån på ofördelaktiga villkor och med små möjligheter att förbättra sin situation. Det är oetiskt av långivare att låna ut pengar för att täcka kostnaderna för att få ett skenäktenskap till stånd. Bland dagens flora av långivare saknas ofta kunskap om dessa förhållanden samt vilja att fördjupa sig i problematiken. Det är viktigt att båda makarna är införstådda med innehållet i lånehandlingar.
Min fråga till statsrådet är om den utsatthet som möter kvinnor som betalt en "make" för att ingå skenäktenskap enligt planerna ska hanteras i samband med att anhörigfrågor behandlas.
Svar på skriftlig fråga 2000/01:1632 besvarad av statsrådet Maj-Inger Klingvall
den 13 september
Svar på fråga 2000/01:1632 om skenäktenskap
Statsrådet Maj-Inger Klingvall
Carina Hägg har frågat mig om den utsatthet som möter kvinnor som betalat en "make" för att ingå skenäktenskap enligt planerna ska hanteras i samband med att anhörigfrågor behandlas. Jag utgår från att Carina Hägg avser om Anhörigkommittén ska utreda frågan.
Förekomsten av skenäktenskap har återkommande uppmärksammats av regering och riksdag samt berörda myndigheter sedan begränsningen av arbetskraftsinvandringen under början av 1970-talet ledde till försök att på olika sätt kringgå de nya regler som införts. Främst skedde det just genom skenäktenskap och skenförhållanden. För att komma till rätta med detta genomfördes successivt en rad olika åtgärder. Som framgår av Carina Häggs fråga har man emellertid inte lyckats att helt förebygga eller komma till rätta med förekomsten av skenäktenskap och skenförhållanden. En del av de personer som på detta sätt lyckas bosätta sig stadigvarande i Sverige trots att de i verkligheten inte uppfyller de uppställda kraven har betalat betydande belopp till personer som hjälpt dem att uppnå detta. I vissa fall har man ådragit sig stora skulder. Motsvarande gäller när människosmugglare anlitats.
Senast behandlades vissa frågor om anknytning genom äktenskap/sammanboende av Anknytningsutredningen (SOU 1997:152) och Kommittén för ny instans- och processordning i utlänningsärenden (SOU 1999:16). Vissa lagändringar som grundas på Anknytningsutredningens betänkande trädde i kraft den 1 juli 2000 (prop. 1999/2000:43, bet. 1999/2000:SfU9, rskr. 1999/2000:159).
Den fråga Carina Hägg tar upp nämns inte särskilt i direktiven till den parlamentariska Anhörigkommittén (dir 2000:36 och 81 samt 2001:64). Enligt vad jag inhämtat planerar kommittén för närvarande inte heller någon särskild studie av frågan. Emellertid ska kommittén studera möjligheterna att förbättra seriositetsprövningen i ärenden om uppehållstillstånd vid arrangerade äktenskap. Det är viktigt att hålla i minnet att sådana äktenskap i sig inte är en form av skenförhållanden. Men liksom vid andra slag av äktenskap och samboförhållanden kan inte uteslutas att skenförhållanden förekommer. I detta sammanhang kan sådana förhållanden, som Carina Hägg uppger förekommer, bli belysta i Anhörigkommitténs arbete. Ett delbetänkande rörande bestämmelserna om anhöriginvandring i utlänningslagen ska lämnas senast den 31 januari 2002.
Intressenter
Frågeställare
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
