Skattskyldighet för idrottsföreningar
Skriftlig fråga 2007/08:575 av Ertsborn, Jan (fp)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-01-09
- Anmäld
- 2008-01-15
- Besvarad
- 2008-01-16
- Svar anmält
- 2008-01-17
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 9 januari
Fråga
2007/08:575 Skattskyldighet för idrottsföreningar
av Jan Ertsborn (fp)
till finansminister Anders Borg (m)
En fotbollsförening i Halland har utöver den idrottsliga verksamheten under flera år bedrivit så kallad second hand-försäljning i butik. När verksamheten för flera år sedan startades kontaktades skattemyndigheten och föreningen fick muntligt besked om att verksamheten inte skulle vara skattepliktig. Många år senare kom skattemyndigheten till en annan bedömning och påförde föreningen både inkomstskatt och mervärdesskatt. Den efterföljande skatteprocessen visade tydligt att regelverket är ytterst tvetydigt. Länsrätten kom i sin bedömning fram till att det inte förelåg någon skattskyldighet medan kammarrätten gick på skattemyndighetens linje.
Alla intäkter från den mångåriga verksamheten förbrukades i den idrottsliga, ideella, verksamheten. Sedan staten sagt nej till ett erbjudet ackord försattes fotbollsföreningen i konkurs.
Föreningens styrelse har haft goda skäl för sin tro att här inte förelåg någon skattskyldighet.
Gällande skatteregler behöver uppenbarligen ses över, inte minst för att underlätta för idrottsföreningar att bedriva sin verksamhet med stöd av sidoinkomster. Det är också av stor betydelse för att underlätta rekryteringen av ideella arbetskrafter inom idrottsrörelsen att klara och tydliga regler finns.
Vilka åtgärder avser finansministern att vidta för att förenkla och förtydliga skattereglerna för sådan sidoverksamhet som bedrivs av många föreningar inom idrottsrörelsen?
Svar på skriftlig fråga 2007/08:575 besvarad av Finansminister Anders Borg
Svar på fråga
2007/08:575 Skattskyldighet för idrottsföreningar
Finansminister Anders Borg
Jan Ertsborn har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att förenkla och förtydliga skattereglerna för sådan sidoverksamhet, som bedrivs av många föreningar inom idrottsrörelsen.
Ideella föreningar är i dag i stor utsträckning befriade från skatt på sina inkomster. Detta gäller under särskilda förutsättningar även för inkomster som kommer från en sidoverksamhet som avser att finansiera den ideella verksamheten. Jag är medveten om att skattelagstiftningen på detta område är problematisk och ofta upplevs som svårtillämpad av föreningslivet.
Regeringen har därför i juni 2007 tillsatt en särskild utredare som bland annat ska utreda frågan i vilken utsträckning en ideell förening ska kunna bedriva näringsverksamhet med bibehållen skattefrihet. Huvuduppgiften är att utarbeta ett modernt och ändamålsenligt system för beskattningen med enkla och likformiga regler. Uppdraget ska redovisas senast den 30 juni 2009. Jag vill inte föregripa utredningens arbete med att nu göra några vidare överväganden eller ställningstaganden i frågan.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
